O czym pamiętać podczas grzybobrania? Można otrzymać mandat za niszczenie ściółki

autor: Damian Michalczuk22.09.2015, 18:00
Mandatem może zostać ukarany jedynie ten, kto w lesie rozgarnia ściółkę i w ten sposób niszczy grzyby lub grzybnię

Mandatem może zostać ukarany jedynie ten, kto w lesie rozgarnia ściółkę i w ten sposób niszczy grzyby lub grzybnięźródło: ShutterStock

Wjechanie do lasu autem, spacer z psem bez smyczy lub niestosowanie się do zakazu wstępu ustanowionego przez właściciela terenu może skończyć się mandatem.

Czy wolno mi wjechać motorowerem do lasu

W ubiegłym roku znalazłem doskonałe miejsce na grzybobranie. Problem w tym, że jest ono oddalone od drogi publicznej o kilka kilometrów. Czy mogę dojechać w to miejsce ścieżkami leśnymi motorowerem?

NIE

Po lesie można poruszać się pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami jedynie drogami publicznymi. Po drogach leśnych można jeździć jedynie wtedy, gdy są one wyraźnie oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch takich pojazdów. Zakaz poruszania się po niewyznaczonych drogach obowiązuje przez cały rok niezależnie od tego, czy wprowadzono dodatkowy zakaz wstępu, np. z uwagi na zagrożenie pożarowe. Na drogach leśnych nie muszą być nawet ustawiane znaki informujące o zakazie wjazdu, zapory ani szlabany. Zakaz wynika bowiem wprost z ustawy o lasach. Jeżeli więc nie wiemy, czy droga prowadząca przez las zalicza się do kategorii publicznych, a nie ma na niej informacji o dozwolonym ruchu pojazdów, lepiej założyć, że nie wolno na nią wjechać. Za złamanie zakazu wjazdu do lasu lub zaparkowanie samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi grzywna od 20 zł do 5000 zł. Wymienione ograniczenia nie dotyczą inwalidów i wykonujących czynności gospodarcze właścicieli w ich prywatnych lasach.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • StAAbrA(2015-09-22 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  Kto płaci mandat za niszczenie ściółki przez mafijne dziki ?
  Mafijne koła łowieckie ?
  Znaczy , mafia płaci sama sobie ?
  A POborca , tych mandatów , to też mafijny , czy może bezrobotny na "robotach" ? - bo pytań ,
  w temacie leśnej mafii , mamy bez liku .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane