statystyki

SN: Rodziny żołnierzy nie trafią na bruk. Mają prawo do kwater

autor: Patryk Słowik17.09.2015, 07:17; Aktualizacja: 17.09.2015, 09:28
mieszkanie, nieruchomości

Pełnomocnik kobiety stwierdził, że bez wątpienia intencją ustawodawcy przed kilkudziesięcioma laty nie było pozbawienie praw rodzin wojskowychźródło: ShutterStock

Prawo do korzystania z kwatery stałej przydzielonej wojskowemu między 1976 a 1989 rokiem wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Tak stwierdził wczoraj Sąd Najwyższy.

Uchwała dotyczyła żołnierza, który w 1983 roku otrzymał przydział kwatery. W 1989 roku z jego wyłącznej winy orzeczono rozwód z żoną. Natomiast w 2008 roku mężczyzna zmarł. Kilka lat później Wojskowa Agencja Mieszkaniowa powołując się na przepisy ustawy z 20 maja 1976 roku o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz.U. z 1976 r. nr 19, poz. 121 ze zm.), zażądała opróżnienia lokalu zajmowanego przez byłą żonę żołnierza oraz syna. Zgodnie z tym aktem prawo do lokalu przysługuje bowiem wyłącznie żołnierzowi (posiadanie przez wojskowego małżonka oraz dzieci przekładało się jedynie na wielkość przydzielonego lokalu).

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Sąd pierwszej instancji uznał, że kobieta na podstawie art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.) ma prawo zajmować lokal. Sąd Okręgowy w Lublinie jednak nabrał wątpliwości i poprosił o ich rozwianie Sąd Najwyższy. Ten zaś wczoraj jasno podkreślił, że prawo do korzystania z kwatery wynikające z przydziału w latach 1976–1989 wchodzi w skład majątku wspólnego, o ile w okresie jego nabycia obowiązywała wspólność majątkowa.

WAM w toku postępowania powoływała się na uchwałę Sądu Najwyższego z 1979 roku (sygn. akt III CZP 48/79). Zgodnie z nią rozwiedziony małżonek nie może żądać eksmisji z kwatery przydzielonej przez wojsko drugiego małżonka – żołnierza.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane