statystyki

Bez rejestru małżeńskich umów majątkowych

autor: Ewa Ivanova25.08.2015, 07:34; Aktualizacja: 25.08.2015, 08:54
ślub, małżeństwo

Ustrój rozdzielności majątkowej może powstać też w wyniku wydania przez sąd wyroku ustanawiającego rozdzielność majątkową.źródło: ShutterStock

W wielu państwach UE funkcjonują rejestry, które umożliwiają wierzycielowi ustalenie tego, czy dłużnik zawarł umowę majątkową małżeńską, a więc czy istnieje między małżonkami rozdzielność majątkowa. To istotne ułatwienie dla przedsiębiorców, gdyż zawarcie takiej umowy przez ich kontrahenta rodzi skutki także w zakresie długu.

Poseł Krzysztof Brejza (PO) zapytał ministra sprawiedliwości, jakie są szanse na wprowadzenie w Polsce takiego rozwiązania i czy resort prowadzi prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia takiego rozwiązania. „Dzięki temu każdy uczestnik obrotu prawnego zyskuje wiedzę, czy jego kontrahent odpowiada za dług samodzielnie, czy też solidarnie ze swoim małżonkiem” – przekonuje w interpelacji poseł.

Rejestry zwiększają bezpieczeństwo dokonywanych czynności i z powodzeniem funkcjonują np. w Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Estonii, Holandii, Czechach, Szwecji i na Litwie. W Niemczech, Estonii oraz na Litwie takie rejestry prowadzone są przez instytucje publiczne – rejonowe sądy lub urzędy wieczystoksięgowe. W niektórych państwach takie informacje wpisuje się do akt stanu cywilnego.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane