Kto przygotowywał reformę kpk? Ministerstwo utajnia nazwiska

autor: Ewa Ivanova11.09.2015, 07:23; Aktualizacja: 11.09.2015, 07:56
Z informacji DGP wynika, że MS chce powiększyć skład komisji kodyfikacyjnej o trzy osoby i pracuje już nad zmianą rozporządzenia.

Z informacji DGP wynika, że MS chce powiększyć skład komisji kodyfikacyjnej o trzy osoby i pracuje już nad zmianą rozporządzenia.źródło: ShutterStock

Kto uczestniczył w przygotowaniu kluczowych reform resortu sprawiedliwości i sporządzał opinie na rzecz komisji kodyfikacyjnej? Ministerstwo utajnia dane autorów.

Utrzymanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która przygotowywała dla ministra sprawiedliwości m.in. fundamentalne reformy procedury i prawa karnego, kosztowało w 2014 r. 1,065 mln zł (w 2013 r. – 885 tys., 2012 r. – 914 tys.). W komisji zasiada kilkunastoosobowe grono ekspertów. Ich miesięczne zryczałtowane wynagrodzenia pochłaniają zdecydowaną większość kosztów związanych z utrzymaniem tego ciała: przewodniczący dostaje ok. 7,5 tys. zł, zastępca – ok. 6,5 tys. zł, członek ok. 4,7 tys. zł brutto.

Jednak komisja nie jest samowystarczalna. Okazuje się, że zlecała na zewnątrz opracowanie opinii, i to w kluczowych kwestiach.

Kontrowersyjne zlecenia

– Opinie były zlecane przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej – informuje Marek Łukaszewicz, dyrektor biura ministra sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane