statystyki

Darowizna dla małżonków, a niewdzięczność jednego z nich

autor: Anna Krzyżanowska03.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 03.09.2015, 09:34
Sprawa nie byłaby trudna, gdyby małżeństwo K. darowało część domu jedynie córce: wtedy darowizna weszłaby bowiem do jej majątku osobistego

Sprawa nie byłaby trudna, gdyby małżeństwo K. darowało część domu jedynie córce: wtedy darowizna weszłaby bowiem do jej majątku osobistegoźródło: ShutterStock

Rozliczenie czy zwrot części darowanej nieruchomości? Na pytanie, co powinno stać się z odwołaną darowizną uczynioną do majątku wspólnego męża i żony, odpowie Sąd Najwyższy.

Pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma wyjaśnić: czy odwołanie na podstawie art. 898 par. 1 k.c. (z powodu rażącej niewdzięczności) w stosunku do jednego z małżonków darowizny nieruchomości, uczynionej do majątku wspólnego, uprawnia darczyńcę do żądania przeniesienia na niego udziału niewdzięcznego małżonka w jej własności.

– Rozstrzygnięcie, również ze względu na to, że wyda je pełny skład Izby Cywilnej, będzie przełomowe – ocenia Mateusz Wyka, prawnik z kancelarii KKPW.

Jak wyjaśnia, dotychczasowe orzecznictwo SN nie obejmuje wszystkich kwestii związanych z odwołaniem darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność. Jest to zresztą skutkiem rzadkości tych spraw.

Wspólność przeszkodą


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane