statystyki

Umowę w przetargu można zmienić także przed jej zawarciem

autor: Sławomir Wikariak20.08.2015, 07:28; Aktualizacja: 20.08.2015, 08:44
umowa, prawo, prawnik, podpis

Umowę w przetargu można zmienić także przed jej zawarciemźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg, może zaproponować lepszy niż w ofercie sprzęt jeszcze przed zawarciem umowy. Byleby możliwość takiej zmiany wynikała ze specyfikacji – uznał sąd.

Przetarg dotyczył dostawy sprzętu komputerowego w ramach programu „Zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu w Zambrowie”. Już po wyborze najkorzystniejszej oferty okazało się, że firma, która ją złożyła, nie może dostarczyć komputerów w dokładnie takiej konfiguracji, jaką zaoferowała. Chodziło o liczbę i rozmieszczenie wejść USB: w związku z wprowadzeniem nowej generacji płyty głównej komputer miał teraz sześć, a nie cztery takie wejścia. Zwycięska firma zaznaczyła, że zmiana ta jest od niej niezależna.

Zamawiający odmówił zawarcia umowy na nowy sprzęt, uznając, że doszło do zakazanej prawem zmiany treści oferty. Wezwał spółkę do podpisania kontraktu na warunkach zaproponowanych w ofercie. Ta odmówiła, przekonując, że nie ma możliwości dostarczenia wcześniejszego modelu. Zamawiający uznał to za uchylanie się od zawarcia umowy i zatrzymał 10 tys. zł wadium wpłacone przez firmę. Następnie rozpisał nowy przetarg na dostawę sprzętu.

W odpowiedzi spółka złożyła pozew, w którym domagała się zasądzenia na jej rzecz 10 tys. zł wadium wraz z odsetkami. Sąd Rejonowy w Zambrowie uznał go za w pełni uzasadniony. Kluczowe okazały się postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, które dopuszczały zmianę umowy. Są one standardem w większości zamówień publicznych. Jeśli bowiem zamawiający nie przewidzi takiej możliwości w specyfikacji, to kontrakt – poza nieistotnymi kwestiami – nie ma prawa być zmieniany.

Klauzula wpisana do specyfikacji tego przetargu przewidywała możliwość zmiany umowy w przypadku „wycofania z produkcji lub dystrybucji urządzenia przy zachowaniu parametrów technicznych i funkcjonalnych nie gorszych od urządzeń przyjętych do oferty”. I zamawiający nie zaprzeczał, że przesłanka ta się ziściła. Uważał natomiast, że zmiany można było dokonać dopiero po zawarciu umowy. Jak bowiem można mówić o modyfikowaniu czegoś, co jeszcze nie zaistniało?

Skład orzekający nie zgodził się z tą argumentacją. Chociaż art. 144 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) literalnie rzeczywiście odnosi się do już zawartej umowy, to jednak można go zastosować także wtedy, gdy nie została ona jeszcze podpisana. Skoro bowiem ustawodawca dopuścił zmianę postanowień kontraktu już zawartego, to tym bardziej możliwe są zmiany w przyszłej umowie.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane