statystyki

Rewolucja w spadkach transgranicznych: Co z pieniędzmi odziedziczonymi za granicą?

autor: Patryk Słowik17.08.2015, 18:00; Aktualizacja: 17.08.2015, 18:02
telefon-lotnisko-roaming

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego wiąże 25 państw członkowskich UE, w tym Polskę.źródło: ShutterStock

Nowe regulacje, które dziś weszły w życie, oznaczają, że spadek po polskim obywatelu, który w dniu śmierci przebywał na terenie określonego kraju i miał z nim ścisły i stabilny związek, będziemy nabywać odpowiednio według prawa tego kraju. Chyba że zmarły zamieścił w testamencie zastrzeżenie, że chce aby dziedziczenie po nim odbywało się wedle zasad prawa polskiego.

Czy regulacja dotyczy wszystkich krajów UE

Planuję wyjazd na stałe do Anglii. W Polsce zostają jednak moje dzieci. Słyszałam, że wchodzą w życie nowe przepisy, dzięki którym – gdyby coś mi się stało – bliscy będą mogli wszystkie sprawy związane ze spadkiem załatwić w Polsce. Czy ta regulacja mnie dotyczy?

NIE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego wiąże 25 państw członkowskich UE, w tym Polskę. Nie będzie jednak obowiązywać w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Danii. Państwa te skorzystały z możliwości nieobjęcia ich nowymi przepisami. To zaś oznacza, że jeśli spadkodawca umrze, np. mieszkając w Niemczech, stosowane będą przepisy rozporządzenia, ale jeżeli miejsce jego ostatniego pobytu znajdowało się w Anglii – nowe przepisy nic nie zmieniają w stosunku do tych, które obowiązywały do tej pory. Co istotne, przepisy upraszczające procedurę spadkową w postępowaniach transgranicznych nie wiążą także krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Czyli nie będą stosowane także w stosunku do osób mieszkających np. w Norwegii lub w Szwajcarii.

Czy zmieni się krąg dziedziczących

Słyszałem, że nowe europejskie przepisy zmieniają krąg osób upoważnionych do dziedziczenia. Czy to prawda?

NIE

Rozporządzenie reguluje zasady jurysdykcji w sprawach spadkowych – czyli to, przed sądem którego państwa członkowskiego Unii Europejskiej będzie toczyło się postępowanie, zasady ustalania prawa właściwego – czyli reguły, na podstawie których ustala się, wedle prawa którego kraju będzie prowadzone postępowanie, oraz zasady uznawania i stwierdzania wykonalności orzeczeń w sprawach spadkowych – czyli warunki, od których spełnienia zależy, czy orzeczenie w sprawie spadkowej wydane w jednym państwie będzie rodziło skutki także w innym państwie. Nowe przepisy jednak nie zmieniają podstaw dziedziczenia, kręgu uprawnionych osób ani odpowiedzialności za długi spadkowe.

Czy mogę skorzystać z nowych zasad


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane