statystyki

Testament życia, czyli zgoda na wszelki wypadek

autor: Agata Szczepańska19.03.2018, 07:28; Aktualizacja: 19.03.2018, 07:38
RPO przywołuje orzeczenie Sądu Najwyższego, który stwierdził, że oświadczenia pacjenta na wypadek utraty przytomności powinny być dla lekarza wiążące.

RPO przywołuje orzeczenie Sądu Najwyższego, który stwierdził, że oświadczenia pacjenta na wypadek utraty przytomności powinny być dla lekarza wiążące.źródło: ShutterStock

Pacjent powinien móc sformułować dyspozycje dotyczące postępowania medycznego na wypadek utraty faktycznej możliwości podejmowania decyzji – uważa rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do ministra zdrowia.

Gdy pacjent straci przytomność i nie może wyrazić zgody na zabieg – a nie ma osoby działającej w jego imieniu – konieczne jest zezwolenie sądu opiekuńczego na podjęcie każdej interwencji. Obowiązek ten jest obciążeniem i dla lekarzy, i dla sądów – uważa Adam Bodnar. Prawo nie bierze pod uwagę sytuacji, w których pacjent wyraził wcześniej dyspozycje co do działań medycznych wobec siebie. Nie ma on też możliwości wskazania osoby, która – w sposób odpowiadający jego woli – mogłaby podejmować takie decyzje.

RPO przywołuje orzeczenie Sądu Najwyższego, który stwierdził, że oświadczenia pacjenta na wypadek utraty przytomności powinny być dla lekarza wiążące. Jednak wskazuje, że rodzi to wiele wątpliwości, np. dotyczących sposobu weryfikowania aktualności takich dokumentów. Wobec braku regulacji to na lekarzach spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za należyte zinterpretowanie woli pacjentów.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • LP(2018-03-19 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    W nagłych przypadkach lekarz sam decyduje bez zgody pacjenta czy sadu. Sam jednak pomysł dość dobry

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane