statystyki

Kto i na jakich zasadach może liczyć na wypłatę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska12.08.2015, 18:00
Dziecko, pieniądze

Czy wsparcie tylko dla samotnego rodzica?źródło: ShutterStock

Maksymalna kwota wsparcia dla rodzica, który nie dostaje alimentów, to 500 zł na dziecko. Uzyskanie pomocy jest uzależnione od kryterium dochodowego, które wynosi 725 zł na osobę w rodzinie.

Czy zmieniła się wysokość pomocy

Czytelniczka samotnie wychowuje dwójkę dzieci, na które pobiera świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) w wysokości 400 zł i 500 zł. Czy w związku z rozpoczęciem nowego okresu ich wypłaty zwiększy się wysokość pomocy finansowej?

NIE

Świadczenia z FA przysługują osobom, które nie otrzymują zasądzonych alimentów na dzieci, a ich egzekucja prowadzona przez komornika okazała się nieskuteczna. Są one wypłacane w wysokości bieżąco zasądzonych alimentów, ale przepisy wskazują, że może to być nie więcej niż 500 zł na jedno dziecko i ten maksymalny pułap pomocy finansowej pozostanie bez zmian również w zbliżającym się nowym okresie świadczeniowym. Trwa on od 1 października do 30 września następnego roku, ale wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać już od 1 sierpnia. Rodzice nie muszą się więc spieszyć, ale jeśli dopełnią formalności wcześniej, to unikną sytuacji, gdy pieniądze za pierwszy miesiąc nowego okresu świadczeniowego dostaną z opóźnieniem i będą mieli przerwę w ich wypłacie. Jest to związane z tym, że urzędy gmin oraz ośrodki pomocy społecznej, które zajmują się prowadzeniem postępowań w sprawie FA, mają więcej czasu na rozpatrzenie wniosków złożonych po 1 września.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 1, art. 20 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 859).

Czy obowiązuje kryterium dochodowe

Pani Karolina po rozwodzie z mężem wystąpiła do sądu o alimenty na dwójkę dzieci. Niestety ojciec uchyla się od ich płacenia, więc postanowiła złożyć wniosek o przyznanie świadczeń z FA. Czytelniczka od początku roku pracuje i zastanawia się, czy może to wpłynąć na uzyskanie prawa do wsparcia. Czy otrzymywanie pomocy finansowej z funduszu jest uzależnione od wysokości dochodów członków rodziny?

TAK

Dwoma podstawowymi warunkami otrzymywania świadczeń z FA jest bezskuteczna egzekucja alimentów (przez co najmniej dwa ostatnie miesiące) oraz spełnianie kryterium dochodowego. Wynosi ono 725 zł w przeliczeniu na członka rodziny i jego kwota nie zmieniła się od 2008 r. Przy ustalaniu, czy dochody mieszczą się w granicach progu, brane są pod uwagę dochody osiągane w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, na który składany jest wniosek. Obecnie wymagane jest więc od rodzica podanie dochodu z 2014 r. Przepisy określają, które osoby są traktowane jako członkowie rodziny oraz jakie rodzaje dochodu trzeba podać przy ubieganiu się o świadczenia z FA. Należą do nich przede wszystkim przychody opodatkowane podatkiem PIT, dochody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem i takie, od których w ogóle nie nie trzeba odprowadzać należności do urzędu skarbowego. W przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo rolne, brana jest pod uwagę wysokość dochodu z hektara przeliczeniowego, która jest podawana przez GUS. Dodatkowo w związku z tym, że od roku kalendarzowego, z którego dochody liczą się do ustawowego kryterium do dnia składania wniosku o świadczenia mogły nastąpić zmiany, np. jakiś dochód został uzyskany lub utracony, kwestia ta zostanie uwzględniona, tak aby ustalić aktualną kwotę dochodu przypadającego na jednego członka rodziny.

Podstawa prawna

Art. 2 pkt 4–5a, pkt 17–18, art. 9 ust. 2–7 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 859).


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane