statystyki

Dokumenty z zakończonego śledztwa to informacja publiczna

autor: Ewa Ivanova29.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 29.07.2015, 09:27
informacja, biuro

Obywatel ograniczył swój wniosek do orzeczenia kończącego postępowanie wraz z pisemnym uzasadnieniem. Ale znów spotkał się z odmowąźródło: ShutterStock

Przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) nie stosuje się tylko wtedy, gdy są nie do pogodzenia z przepisami ustaw szczególnych – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Toczyła się przed nim sprawa ze skargi obywatela, który zwrócił się do prokuratury rejonowej o udostępnienie kserokopii dokumentów z akt jednego z zakończonych postępowań przygotowawczych. Poprosił m.in. o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, orzeczenie kończące postępowanie wraz z uzasadnieniem, zażalenie na postanowienie oraz rozstrzygnięcie sądu w jego zakresie. Chciał także dostać protokoły przesłuchań osób składających zawiadomienie. We wniosku powołał się na ustawę o dostępie do informacji publicznej.

Szef prokuratury uznał, że żądanie udostępnienia akt sprawy jako zbioru materiałów zakończonego postępowania nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej. To stanowisko podtrzymał szef prokuratury okręgowej. Tłumaczył, że dostęp do dokumentów wytworzonych w postępowaniu przygotowawczym reguluje art. 156 kodeksu postępowania karnego, który dotyczy udostępniania akt osobom niebędącym stronami. Dlatego przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie mają w tym zakresie zastosowania.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane