statystyki

Życiorys pracownika urzędu to informacja publiczna

autor: Karolina Topolska12.08.2015, 10:00; Aktualizacja: 12.08.2015, 10:18
urzędnik

Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego uznał, że życiorys osoby zatrudnionej w urzędzie jest dokumentem prywatnym, który nie stanowi informacji publicznejźródło: ShutterStock

Stowarzyszenie wystąpiło o udostępnienie życiorysu kierownika jednego z wydziałów w urzędzie wojewódzkim. Dokument znajduje się w aktach osobowych tego pracownika. Czy stanowi on informację publiczną oraz czy urząd ma obowiązek jego udostępnienia w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej?

W przypadku urzędnika, który pełni kierownicze stanowisko i jest funkcjonariuszem publicznym, jego życiorys włączony do akt osobowych staje się informacją publiczną. Jego udostępnienie można jednak ograniczyć m.in. z uwagi na ochronę prywatności. Trzeba wówczas przeanalizować, czy informacje zawarte w życiorysie dotyczą sfery prywatnej, czy publicznej tej osoby i udostępnić je w odpowiednim zakresie.

Podstawowym problemem, z jakim w tym przypadku musi się zmierzyć urząd, jest ocena, czy taki dokument stanowi informację publiczną, a więc czy jest to dokument urzędowy, czy też prywatny. Przed takim dylematem stanął też jeden z urzędów wojewódzkich, do którego obywatel zwrócił się o udostępnienie życiorysu kierownika oddziału spraw obronnych. Jak wskazywał wnioskodawca, życiorys urzędnika stanowi informację publiczną, w szczególności w części dotyczącej jego przynależności partyjnej oraz pełnienia funkcji społecznych lub publicznych. Chciał on się również dowiedzieć, czy pracownik ten w przeszłości należał do komunistycznego aparatu partyjnego, czy był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa w poprzednim ustroju oraz jakie czynności partyjne wówczas wykonywał.

Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego uznał, że życiorys osoby zatrudnionej w urzędzie jest dokumentem prywatnym, który nie stanowi informacji publicznej. Jednocześnie jednak w osobnym piśmie poinformował wnioskodawcę, że nie zawiera on informacji na temat pełnionych funkcji publicznych, w tym również w poprzednim ustroju komunistycznym.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane