statystyki

Życiorys pracownika urzędu to informacja publiczna

autor: Karolina Topolska12.08.2015, 10:00; Aktualizacja: 12.08.2015, 10:18
urzędnik

Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego uznał, że życiorys osoby zatrudnionej w urzędzie jest dokumentem prywatnym, który nie stanowi informacji publicznejźródło: ShutterStock

Stowarzyszenie wystąpiło o udostępnienie życiorysu kierownika jednego z wydziałów w urzędzie wojewódzkim. Dokument znajduje się w aktach osobowych tego pracownika. Czy stanowi on informację publiczną oraz czy urząd ma obowiązek jego udostępnienia w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej?

W przypadku urzędnika, który pełni kierownicze stanowisko i jest funkcjonariuszem publicznym, jego życiorys włączony do akt osobowych staje się informacją publiczną. Jego udostępnienie można jednak ograniczyć m.in. z uwagi na ochronę prywatności. Trzeba wówczas przeanalizować, czy informacje zawarte w życiorysie dotyczą sfery prywatnej, czy publicznej tej osoby i udostępnić je w odpowiednim zakresie.

Podstawowym problemem, z jakim w tym przypadku musi się zmierzyć urząd, jest ocena, czy taki dokument stanowi informację publiczną, a więc czy jest to dokument urzędowy, czy też prywatny. Przed takim dylematem stanął też jeden z urzędów wojewódzkich, do którego obywatel zwrócił się o udostępnienie życiorysu kierownika oddziału spraw obronnych. Jak wskazywał wnioskodawca, życiorys urzędnika stanowi informację publiczną, w szczególności w części dotyczącej jego przynależności partyjnej oraz pełnienia funkcji społecznych lub publicznych. Chciał on się również dowiedzieć, czy pracownik ten w przeszłości należał do komunistycznego aparatu partyjnego, czy był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa w poprzednim ustroju oraz jakie czynności partyjne wówczas wykonywał.

Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego uznał, że życiorys osoby zatrudnionej w urzędzie jest dokumentem prywatnym, który nie stanowi informacji publicznej. Jednocześnie jednak w osobnym piśmie poinformował wnioskodawcę, że nie zawiera on informacji na temat pełnionych funkcji publicznych, w tym również w poprzednim ustroju komunistycznym.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane