statystyki

Informacja publiczna może obejmować czynności operacyjne

autor: Ewa Ivanova17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 09:37
informacja, biuro

PG poinformował obywatelkę, że wszelkie dokumenty dotyczące działalności organów bezpieczeństwa państwa przed 1990 r. znajdują się w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej – Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemuźródło: ShutterStock

Sędzia w stanie spoczynku zwróciła się do ministra sprawiedliwości o udostępnienie informacji, czy począwszy od 1980 r. była podsłuchiwana albo inwigilowana innymi metodami. Resort skierował wniosek do prokuratora generalnego.

Tam jednak dyrektor biura PG poinformował, że udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania (pozytywnej czy negatywnej) nie jest możliwe w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782). Bo zgodnie z jej art. 5 ust. 1. prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.

Obywatelka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zarzucając prokuratorowi generalnemu bezczynność, ale sąd ją oddalił (sygn. akt II SAB/Wa 418/12). Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznając skargę kasacyjną, uchylił jednak wyrok niższej instancji i nakazał WSA ponownie rozpatrzeć sprawę (wyrok z 30 października 2013 r. sygn. akt I OSK 1413/13). Wskazał, że WSA powinien przyjąć, że zgłoszone przez skarżącą żądanie dotyczy udostępnienia informacji publicznej. Następnie zaś powinien ocenić, czy odpowiedź udzielona przez PG świadczy o bezczynności, czy też nie. Tak też się stało i WSA uznał, że PG dopuścił się bezczynności i powinien rozpoznać wniosek dotyczący informacji publicznej (wyrok z 12 czerwca 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 254/14).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane