statystyki

Żeby podsłuchiwać polityka potrzebna zgoda Sądu Najwyższego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.07.2015, 07:12; Aktualizacja: 27.07.2015, 11:14
Podsłuch - nagranie

SN będzie także decydował czy dany materiał będzie mógł być wykorzystany w postępowaniuźródło: ShutterStock

Poseł, senator, prezydent – te osoby zyskają specjalną ochronę przed działaniami służb. To efekt przyjętej w piątek przez Senat poprawki do projektu noweli ustawy o Policji.

Projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. (sygn. akt K 23/11). Sędziowie zakwestionowali cały szereg przepisów, które pozwalają na bardzo swobodne sięganie przez policję oraz służby specjalne po dane retencyjne. Senatorowie spieszą się, gdyż 18-miesięczny okres, na jaki TK odroczył utratę mocy niekonstytucyjnych przepisów, mija już w lutym 2016 r.

W projekcie przewiduje się m.in., że sąd będzie mógł wyrazić zgodę na wykorzystanie w postępowaniu karnym materiałów mogących zawierać informacje stanowiące tajemnicę adwokacką, notarialną, radcowską, dziennikarską czy też lekarską, ale tylko wówczas, gdy będzie to niezbędne ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W piątek na posiedzeniu plenarnym Senatu przyjęto poprawkę, zgodnie z którą na takie postanowienie prokurator będzie mógł wnieść zażalenie.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane