statystyki

Niedobory kadrowe w SKO osłabią efekt przyspieszenia postępowań

autor: Krystyna Sieniawska08.07.2015, 09:00; Aktualizacja: 08.07.2015, 10:43
Niektóre przepisy nowelizujące ustawę niewątpliwie przysporzą pracy sądom administracyjnym.

Niektóre przepisy nowelizujące ustawę niewątpliwie przysporzą pracy sądom administracyjnym.źródło: ShutterStock

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zostało znowelizowane ustawą z 9 kwietnia 2015 r. i w nowym kształcie będzie obowiązywało od 15 sierpnia 2015 r. Nowelizacja wprowadza wiele zmian – szczegóły można śledzić w komentarzu pod redakcją prof. dr. hab. Romana Hausera i prof. dr. hab. Marka Wierzbowskiego, który ukazał się już w maju (układ komentarza daje też możliwość porównania tekstu jednolitego ustawy z 20 stycznia 2012 r. i zmian wprowadzonych ustawą z 15 kwietnia 2015 r., w tym m.in. przepisów związanych z elektronicznym systemem prowadzenia akt i doręczeń itp., które będą obowiązywać od 2017 r.). 

Część zmian, które wejdą z życie 15 sierpnia 2015 r., zmierza do przyspieszenia postępowania w sądach poprzez rozszerzenie kręgu spraw rozpoznawanych w trybie uproszczonym na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które przysługuje zażalenie, kończące postępowanie, rozstrzygające sprawę co do istoty, oraz zaskarżalne postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Przedmiotem takiej skargi będzie mogła być także bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania. Wprowadzono również zmiany stanowiące uzupełnienie luk prawnych, do której to kategorii należy nowelizacja art. 130 par. 1 p.p.s.a. Wprowadza ona dodatkową przesłankę umorzenia postępowania w razie śmierci strony, po upływie 5 lat od daty wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania z tej przyczyny.

Niektóre przepisy nowelizujące ustawę niewątpliwie przysporzą pracy sądom administracyjnym. Do nich należy m.in. zmiana art. 25 par. 1 p.p.s.a. przyznającego w nowym brzmieniu zdolność sądową organom administracji publicznej, a także przepisy związane ze zwalnianiem od kosztów, dopuszczeniem do udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym, ustanawianiem kuratora.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane