statystyki

Jeśli sala ma sprzęt nagranie rozprawy karnej będzie obowiązkowe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2015, 09:22
Podsłuch - nagranie

Jeśli sala ma sprzęt nagranie rozprawy sądowej będzie obowiązkoweźródło: ShutterStock

Rejestrowanie rozprawy będzie obowiązkowe, jeśli sala sądowa będzie miała odpowiedni sprzęt.

Tak wynika z senackiego projektu zmian w kodeksie postępowania karnego, którym zajmą się posłowie na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu Sejmu.

Obligatoryjny protokół

Planowane zmiany nie oznaczają, że tradycyjny sposób protokołowania zniknie z sądów karnych. Senacki projekt stanowi bowiem wyraźnie, że nagranie z przebiegu rozprawy karnej nie będzie protokołem elektronicznym (tak jak w przypadku procedury wykroczeniowej czy cywilnej), lecz jedynie załącznikiem do protokołu pisemnego. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, „będzie to stanowić etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych”.

Z projektu wynika, że nie będzie możliwości zrezygnowania z pełnego pisemnego zapisu przebiegu rozprawy. Senatorowie uznali bowiem, że wprowadzenie protokołu elektronicznego na tym etapie należy uznać – ze względu na specyfikę procesu karnego – za zbyt radykalne, gdyż prowadziłoby do skomplikowania oraz wydłużenia i tak już długo trwających postępowań.

Takie rozwiązanie podoba się sędziom.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wjw(2015-07-08 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  MS brnie w ten debilny pomysł zamiast wprowadzić stenografowanie jak w cywilizowanych krajach...
  Kto to będzie odsłuchiwał ?

  Odpowiedz
 • Nagrywać sprawy karne(2015-07-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Postuluję obligatoryjne nagrywanie pierwszego przesłuchania podejrzanego w sprawach karnych (ewentualnie też kolejnych), bo tu dochodzi do największych naduży ze strony organów ścigania... Rezygnacja z protokołu pisemnego w sprawach cywilnych to niewypał MS i pieniądze wyrzucone w błoto, gdyż sąd cywilny to SĄD PRAWA (stan faktyczny jest raczej niesporny, natomiast sporne jest jak interpretować stan prawny, umowę, itp.) ... Natomiast w sprawach karnych rzecz ma się trochę inaczej, gdyż sąd karny to SĄD FAKTU (stan faktyczny jest z reguły sporny)...

  Odpowiedz
 • sasanka(2015-07-08 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli sala ma sprzęt do nagrywania, to co to w końcu za za problem? Przenosi się sprawę na inną salę, gdzie nie ma sprzętu, i robi się swoje ;) Zawsze znajdzie się jakieś wyjście.

  Odpowiedz
 • cena czyni cuda(2015-07-08 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ci debile z MS nie wiedzą ile kosztuje przechowywanie terabajtów danych i zapewnienie ich odtworzenia ? Cóż będziemy tych "stworków" zamykać na lata razem z ich danymi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane