statystyki

Radca prawny nie jest bezkarny. Przed czym chroni immunitet?

autor: Ewa Maria Radlińska03.07.2015, 11:12; Aktualizacja: 03.07.2015, 11:18
prawnik; adwokat

Immunitet radcy prawnego uregulowany został w sposób wyczerpujący w art. 11 ust. 2 ustawy o radcach prawnychźródło: ShutterStock

Ochrona prawna nie oznacza zabezpieczenia przed odpowiedzialnością za popełnienie czynów niedozwolonych.

STAN FAKTYCZNY

Radca prawny został obwiniony o to, że 14 października 2014 r. o godz. 16.50, kierując samochodem, przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h (88/60 km/h), tj. o czyn z art. 92a kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi, że kto prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. I tak Sąd Rejonowy w Świeciu, do którego sprawa trafiła, uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu i za to na podstawie tego przepisu wymierzył mu grzywnę w kwocie 300 zł.

Prawnik nie pogodził się jednak z tym wyrokiem i zaskarżył go. Przywołał bezwzględną przyczynę odwoławczą. Wskazał na art. 5 par. 1 pkt 4–10 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, i powołał się na sytuację, gdy obwiniony z mocy przepisów szczególnych nie podlega orzecznictwu na podstawie kodeksu. A to dlatego, że według niego jako radcy prawnemu z mocy art. 12 ust. 1 ustawy o radcach prawnych (Dz.U. z 1982 r. nr 19, poz. 145 ze zm.) przysługuje mu immunitet materialny w zakresie wykroczeń. Przepis mówi dokładnie, że radca prawny podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi. Prawnik wniósł zatem o uchylenie wyroku i umorzenie postępowania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (wyrok z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt IV Ka 457/15) utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Wskazał, że apelacja radcy zawiera całkowicie błędną tezę, opartą na całkowicie dowolnej, pozbawionej oparcia w obowiązujących przepisach interpretacji art. 12 ustawy o radcach prawnych.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nigdy więcej PO(2015-07-04 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Radca prawny, adwokat prywatne biznesy, które nie chcą funkcjonować w warunkach wolnego rynku.
    Dlaczego doradca finansowy, nie ma mieć immunitetu albo nawet korporacji monopolizującej rynek. Dlaczego nie ma przymusu doradco-finansowego? Jakby adwokat chciał ulokować pieniądze w banku, to musiałby przymusowo skorzystać z usług doradcy-finansowego. Jakby nie skorzystał, to bank odrzuciłby jego petycje.
    To państwo rządzone przez fałszywych liberałów, kłamliwych na każdym polu, ogranicza wolność gospodarczą na każdym kroku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane