statystyki

Radca prawny nie jest bezkarny. Przed czym chroni immunitet?

autor: Ewa Maria Radlińska03.07.2015, 11:12; Aktualizacja: 03.07.2015, 11:18
prawnik; adwokat

Immunitet radcy prawnego uregulowany został w sposób wyczerpujący w art. 11 ust. 2 ustawy o radcach prawnychźródło: ShutterStock

Ochrona prawna nie oznacza zabezpieczenia przed odpowiedzialnością za popełnienie czynów niedozwolonych.

STAN FAKTYCZNY

Radca prawny został obwiniony o to, że 14 października 2014 r. o godz. 16.50, kierując samochodem, przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h (88/60 km/h), tj. o czyn z art. 92a kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi, że kto prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. I tak Sąd Rejonowy w Świeciu, do którego sprawa trafiła, uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu i za to na podstawie tego przepisu wymierzył mu grzywnę w kwocie 300 zł.

Prawnik nie pogodził się jednak z tym wyrokiem i zaskarżył go. Przywołał bezwzględną przyczynę odwoławczą. Wskazał na art. 5 par. 1 pkt 4–10 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, i powołał się na sytuację, gdy obwiniony z mocy przepisów szczególnych nie podlega orzecznictwu na podstawie kodeksu. A to dlatego, że według niego jako radcy prawnemu z mocy art. 12 ust. 1 ustawy o radcach prawnych (Dz.U. z 1982 r. nr 19, poz. 145 ze zm.) przysługuje mu immunitet materialny w zakresie wykroczeń. Przepis mówi dokładnie, że radca prawny podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi. Prawnik wniósł zatem o uchylenie wyroku i umorzenie postępowania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (wyrok z 18 czerwca 2015 r., sygn. akt IV Ka 457/15) utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Wskazał, że apelacja radcy zawiera całkowicie błędną tezę, opartą na całkowicie dowolnej, pozbawionej oparcia w obowiązujących przepisach interpretacji art. 12 ustawy o radcach prawnych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nigdy więcej PO(2015-07-04 08:48) Zgłoś naruszenie 10

    Radca prawny, adwokat prywatne biznesy, które nie chcą funkcjonować w warunkach wolnego rynku.
    Dlaczego doradca finansowy, nie ma mieć immunitetu albo nawet korporacji monopolizującej rynek. Dlaczego nie ma przymusu doradco-finansowego? Jakby adwokat chciał ulokować pieniądze w banku, to musiałby przymusowo skorzystać z usług doradcy-finansowego. Jakby nie skorzystał, to bank odrzuciłby jego petycje.
    To państwo rządzone przez fałszywych liberałów, kłamliwych na każdym polu, ogranicza wolność gospodarczą na każdym kroku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane