statystyki

Zniesławienie: Nie warto przepraszać bez zawarcia ugody

autor: Anna Krzyżanowska16.07.2015, 07:27; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:34
prawo, sąd

Typową linią obrony w procesach o zniesławienie jest wykazanie, iż postawiony zarzut jest prawdziwyźródło: ShutterStock

Do zniweczenia wizerunku rzetelności wystarczy wykazanie kilku sfer nierzetelności, nawet jeżeli w pozostałych sferach ta rzetelność występowała - mówi Mariusz Kawczyński, radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Kawczyński Korytkowska Partyka Spółka Partnerska.

„Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa dopuściła się manipulacji, słowo »rzetelność« jest absolutnie obce ZSM”. Takich stwierdzeń użył minister sprawiedliwości Borys Budka na Twitterze odnosząc się do poczynań swojego długoletniego przeciwnika procesowego. Spółdzielnia twierdzi, że doszło do naruszenia jej dobrego imienia, grozi procesem. Czy w pana ocenie możemy mówić o naruszeniu dóbr? Jaką linię obrony może w tej sprawie obrać minister? Czy warto przeprosić?

Typową linią obrony w procesach o zniesławienie jest wykazanie, iż postawiony zarzut jest prawdziwy. W tej konkretnej sprawie należałoby wykazać, iż faktycznie spółdzielnia jest nierzetelna i przeprowadzić tzw. dowód prawdy. Nie mnie oceniać, czy spółdzielnia jest rzetelna, czy nie. Można zastanawiać się, czy np. rzetelnie rozlicza koszty ogrzewania, czy płaci w terminie swoje rachunki, wypłaca pensje, czy w sposób prawidłowy rozlicza się z podatków.

Pamiętajmy też o zasadzie domniemania niewinności. Nikt nie może zostać uznany za winnego, o ile jego wina nie zostanie udowodniona w bezstronnym postępowaniu sądowym. Tak jak nie możemy naruszać niczyich dóbr osobistych, nie możemy także samodzielnie przesądzać o czyjejś winie. Oczywiste jest też, że jeżeli naruszyło się czyjeś dobra osobiste, to nie tylko warto, a należy przeprosić. Ale w sensie procesowym nie warto przepraszać bez zawarcia ugody, bo nie wiadomo, czy przeciwnik nie będzie podnosił kolejnych roszczeń.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane