statystyki

Jak się bronić przed uciążliwym zachowaniem sąsiada na działce letniskowej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.07.2015, 17:00
Dzialka-jezioro-foto

Czy sąsiad zapłaci za szkodę?źródło: Materiały Prasowe

Przyczyną wielu zatargów może być zbyt głośne i uciążliwe zachowanie właściciela sąsiedniej działki, podejmowanie działań stanowiących zagrożenie dla położonej obok nieruchomości, a nawet jej trwałe uszkodzenie

Czy sąd zakaże przejścia i przejazdu?

Moja działka letniskowa oraz sąsiednie nie są przedzielone płotami, ale do tej pory nie mieliśmy problemów z korzystaniem z nich. Nikt nie naruszał cudzych granic. Niestety nowy właściciel sąsiedniej nieruchomości bez pozwolenia zaczął przechodzić i przejeżdżać przez moje grunty. Gdy zwróciłem mu uwagę, zareagował wyzwiskami i twierdził, że będzie nadal tak postępował, ponieważ jest to dla niego wygodne. Czy sąd może wydać sąsiadowi zakaz przechodzenia i przejazdu przez mój teren?

TAK

Radzimy wnieść do sądu pozew przeciwko właścicielowi sąsiedniej nieruchomości o zakaz przechodzenia i przejazdu przez działkę letniskową. Sąd zakaże korzystania z cudzej nieruchomości. Skoro nie jest ona obciążona służebnością drogi koniecznej, to sąsiad bezprawnie przywłaszcza sobie ograniczone prawa rzeczowe. Przed sądem czytelnik musi jednak udowodnić swoje prawa do działki oraz brak służebności drogi koniecznej, która by ją obciążała. Powinien też przedstawić dowody, że wykonywanie prawa przechodu i przejazdu nie jest konieczne dla pozwanego, ponieważ jego działka ma inny dostęp do drogi, a poprzedni właściciele nie skarżyli się na brak dostępu do niej. Natomiast pozwany może domagać się ustanowienia drogi koniecznej tylko wówczas, gdyby nie miał innego dostępu do swojego gruntu.

Czytelnik powinien wnieść pozew do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia działki. Może domagać się, aby sąd dokonał wizji lokalnej, czyli przeprowadził na miejscu oględziny z udziałem biegłego geodety. Ma prawo również wnioskować o przesłuchanie świadków, którzy potwierdzą, że sąsiad samowolnie przechodzi i przejeżdża przez jego działkę.

Swoich praw do nieruchomości czytelnik może także bronić, wnosząc przeciwko sąsiadowi pozew o ochronę naruszonego posiadania i domagając się nakazania zaniechania naruszeń.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • obserwartor(2015-07-03 08:59) Zgłoś naruszenie 30

  Mamy demokrację.
  Od 25-lat mamy pokrzywdzonych , dotyczy to prawie wszystkich dziedzin naszego życia ( pracy, wspólnego podwórka , placu zabaw , przejść itd) i najczęściej krzywdy doznają osoby bardzo życzliwe dla innych . Tylko że sami służ pomocą innym . Ale gdy im się krzywda dzieje . Pomocy znikąd , sąsiedzi nie widzą, nie mają ochoty świadczyć lub upomnieć robiącego nas złość , że nie wolno tędy chodzić , bo hałas , bo przeszkadza., bo są osoby starsze i chore i potrzebują spokoju .
  Takie życzliwe dla innych osoby, najczęściej stają się ofiarami patologii . Tylko dlatego , że od samego początku nie umieli powiedzieć " przepraszam ale tedy się nie chodzi, albo w tym miejscu są małe dzieci, osoby starsze i w piłką grać nie można , na hałas".
  Natomiast prawie w każdym środowisku w całej Polsce , jest przyzwolenie na negatywne zachowania patologii. Bo im wszystko wolno
  Najprościej to pouczyć pokrzywdzonego , że ma możliwość sprawę skierować do sądu i dochodzić sprawiedliwości z powództwa cywilnego .
  Ale posłom , senatorom jak podejmują ustawy nie przychodzi do głowy , że Sądy kosztują. Adwokaci kosztują. Takie osoby pokrzywdzone ( a jest miliony) skromnie uposażone nie stać na założenie sprawy i wnieść opłaty sądowe , szukać sprawiedliwości .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane