statystyki

Prawnicy zaplątani w sieci. Czy należy regulować aktywność profesjonalisów?

autor: Anna Krzyżanowska03.07.2015, 10:43; Aktualizacja: 03.07.2015, 11:00
haker-internet

W internetach stale wrze i kipi. Strumienie potrzebnych, wzbogacających informacji toną w oceanie badziewia i chamstwa.źródło: ShutterStock

Czy regulowanie aktywności przedstawicieli korporacji prawniczych w internecie ma jakikolwiek sens?

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – mówi przysłowie.

Ostatnie wydarzenia wskazują, że mocno wzięli je sobie do serca włodarze korporacji prawniczych. Dowód? Choćby obowiązujące od 1 lipca przepisy radcowskiej etyki. Zmierzyć z nimi muszą się wszyscy radcowie prawni aktywni na Facebooku czy Twitterze. Jeśli nie oddzielą w wirtualnym świecie swoich zawodowych wypowiedzi od tych prywatnych, czekać ich może bowiem dyscyplinarka.

Kolejny przykład: uchwała Krajowej Rady Notarialnej, mocą której od stycznia 2016 r. unicestwione mają zostać wszelkie prywatne strony kancelarii rejentów. Zgodnie z wolą samorządu zastąpić ma je bowiem rozbudowana wyszukiwarka kancelarii.

I wreszcie projekt uchwały programowej Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, w którym zalecano członkom izby powstrzymywanie się od publicznej dyskusji o przyszłości samorządu. Ten jako jedyny nie obowiązuje – nie wytrzymał ognia krytyki.

Co będzie natomiast z radcowskim kodeksem etyki – nie wiadomo. Dotąd nikt wprost nie mówi o zmianie przepisów. W efekcie tego zachowawcza część niebieskich żabotów zamilknie zapewne na jakiś czas w sieci i poczeka, obserwując, jak trudna do wykonania (czy wręcz niewykonalna) norma etyczna będzie interpretowana przez władze.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • ulf(2015-07-04 07:56) Zgłoś naruszenie 00

  Po pierwsze na rynku funkcjonuje cała masa prawników nie należących do korporacji - a są to też profesjonaliści. Więc utożsamianie profesjonalizmu tylko z korporacjami prawniczymi - to nadużycie.
  Po drugie wszelkie regulalacje sfery usług - to ewidentne łamanie prawa. Konstytucja wyraźnie mówi, że >>Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.<<
  Gospodarka rynkowa - to taka gospodarka, która opiera się na "niewidzialnej ręce rynku", a nie na regulacjach ograniczajacych działanie wolnego rynku. Jakiekolwiek ograniczenie - powinno być uznane jako nielegalne - gdyż jest sprzeczne z konstytucją - czyli jest sprzeczne z prawem.
  Ponadto zachowanie korporacji - obecnie korporacji adwokackiej - również narusza przepisy konstytucji.
  Przypomnijmy sobie pierwszą art. 17:
  >>W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
  W drodze ustawy można tworzyć również inne rodzaje samorządu. Samorządy te nie mogą naruszać wolności wykonywania zawodu ani ograniczać wolności podejmowania działalności gospodarczej.<<

  A zatem pełnomocnik strony, który nie dba o interes publiczny ale zgodnie z założeniami zawodu wyłącznie o interes klienta - nie jest zawodem zaufania publicznego. A nawet jeśli samozwańczo się za taki uważa - to piecza nad wykonywaniem zawodu musi być w granicach interesu publicznego, a nie interesu koleżeńskiego. Skoro tak się wycieracie panowie adwokaci tym interesem publicznym - to może najpiew zapytacie społeczeństwo czy uważa ono że w usługach prawnych powinien być wolny rynek czy może reglamentowany. Czy powinni płacić za wasze usługi na warunkach wolnorynkowych, czy może na cenę powinny wpływac jakieś uzgodnienia wewnątrzkorporacyjne. No zapytajcie, a dowiecie się że nie działacie w interesie publicznym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane