Można się zgodzić na kserowanie dowodu osobistego przez bank

autor: Małgorzata Raczkowska02.07.2015, 16:00
dowód osobisty

Samo kserowanie dokumentu jest czynnością wyłącznie techniczną.źródło: ShutterStock

Czy bank obsługujący moje konto ma prawo skserować mój dowód osobisty? – pyta pan Stanisław. – Przy ostatniej wizycie urzędnik stwierdził, że musi skserować mój dowód. Sprzeciwiłem się, twierdząc, że jest to jak przekazanie dowodu, a ja mam go okazać, nie przekazać. Czy miałem rację – pyta czytelnik

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • x(2016-02-18 17:53) Zgłoś naruszenie 20

    Skan lub ksero dowodu osobistego pozwala na nieuprawione wykorzystanie go np. do wzięcia lewego kredytu on line.

    Odpowiedz
  • wrocławianka(2015-07-03 13:50) Zgłoś naruszenie 40

    Wypowiedź 4"sasanka" to czysta prawda.
    Tak dzieje się nie tylko w Sądzie Okręgowym, ale i w Sądzie Rejonowym. Nieuzasadnionym jest skanowanie dowodu osobistego tylko dlatego, że ktoś chce zasięgnąć informacji czy złożyć pismo w biurze podawczym. Nie jestem ani Powoden, ani Pozwaną, a kontrolowana jestem. Czuję się inwigilowana nawet w sytuacji zasięgnięcia informacji. Kto wydał pozwolenie temu sądowi na skanowanie dokumentu tożsamości tylko dlatego, że ktoś chce się o coś zapytać w informacji?? Jak nie okażę D.O. to mnie nie wpuszczą nawet do "Informacji".
    Szok.

    Odpowiedz
  • oburzona obywatelka(2015-07-03 13:30) Zgłoś naruszenie 40

    Podana podstawa prawna (Prawo Bankowe) powinna być natychmiast zmieniona!!! Bank to przedsiebiorca, a nie urząd państwowy! Zatem powinien mieć ZAKAZ kserowania dowodu osobistego! Bowiem nigdy nie wiadomo, kto, kiedy i do czego moze wykorzystać tę kserokopię. Oszustów dzisiaj jest co niemiara. Mając kserokopię dowodu osobistego oszust może wykonac podrobiony dokument!!! To dziwne, że nasi decydenci tego zagrożenia nie dostrzegają? Sprawą powinien natychmiast zająć się UOKiK oraz KNF i niezwłocznie ZAKAZAĆ bankom i wszelkim innym przedsiębiorcom kserowania dowodu osobistego!

    Odpowiedz
  • sasanka(2015-07-03 12:28) Zgłoś naruszenie 10

    Przy wejściu do Sądu Okręgowego we Wrocławiu skanowane są dowody osobiste osób wchodzących. Skanowane są bez zgody tych osób, a nawet wbrew ich woli. Podobno tak zarządziła pani Prezes. Nikt nie kontroluje czy wnoszona jest broń lub jakieś niebezpieczne narzędzia. Bagaży nie prześwietla się ani nie żąda ich otwarcia. Najważniejsze jest pozyskanie danych osobowych osób przekraczających próg tego budynku - budynku użyteczności publicznej.

    Jeśli teraz ktoś weźmie na moje nazwisko jakiś kredyt, albo popełni jakieś przestępstwo wykorzystując moje dane osobowe, to trop prowadzi wprost do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który bez żadnej podstawy prawnej i wbrew mojej woli zeskanował sobie mój dowód osobisty.

    Odpowiedz
  • Elena(2015-07-03 06:45) Zgłoś naruszenie 42

    skoro nie ma znaczenia czy przepisze czy skseruje to niech pisze, urzędnik bankowy powinien umieć pisać... a czasowo to pisanie jest krótszym procesem. Do ksero to on robi wycieczkę a tam kolejka innych urzędników a czas leci. Nie dla kserowania. CHROŃMY LASY.

    Odpowiedz
  • espan(2015-07-02 20:18) Zgłoś naruszenie 20

    Ludzie wysyłaja xera nawet facebookowi, a potem sie dziwią, że mają dodatkowe zobowiązania. Dobra zasada znakować wysyłany dokument, lub miejscu kazac napisac, że dokument został skopiowany do umowy itd.

    Odpowiedz
  • wszędzie złodziejstwo(2015-07-02 17:47) Zgłoś naruszenie 72

    ale głupoty, jaka osoba uprawniona jak w banku oszukują, no bo jeżeli można wsiąść kredyt na xero dowodu no to normalne, ze w tym procederze maczają palce pracownicy banku

    Odpowiedz