statystyki

Przedsiębiorca ma 30 dni, by odpowiedzieć na pytania o dane osobowe

autor: Piotr Pieńkosz14.07.2015, 19:00
dane osobowe-personalne

Zgodnie z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo do informacjiźródło: ShutterStock

Jeden z naszych potencjalnych klientów, do którego dzwoniliśmy z ofertą skorzystania z naszych usług, zażądał informacji, skąd mamy jego dane osobowe oraz dla jakich celów je przetwarzamy. Czy musimy udzielić mu odpowiedzi? Co zrobić, jeśli telefon wykonał pracownik, korzystając z kontaktów do klientów zebranych w jego poprzednim miejscu zatrudnienia?

EKSPERT RADZI

Zgodnie z art. 32 ustawy o ochronie danych osobowych osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo do informacji. Klient może więc domagać się od administratora danych osobowych (a więc np. przedsiębiorcy) przedstawienia wyczerpującej informacji o tym, jakie dane na jego temat gromadzi. Ponadto osoba fizyczna ma prawo pytać, w jakim celu przedsiębiorca to robi, jakie operacje wykonuje, czy przekazuje dane dalej itp. Może również żądać podania informacji, skąd przedsiębiorca ma jego dane osobowe i w jaki sposób je pozyskał. Istotna jest również wzmianka o podstawie prawnej przetwarzania danych tej konkretnej osoby.

Podania takich informacji na piśmie osoba fizyczna może domagać się od przedsiębiorcy nie częściej niż raz na pół roku. Jeśli jednak skorzysta z prawa do informacji – administrator danych osobowych jest zobowiązany udzielić odpowiedzi w ciągu 30 dni od otrzymania pytania. Nie może za to pobrać opłaty.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane