Nie wypożyczaj letniego sprzętu sportowego na dowód, prawo jazdy czy paszport. Przed oddawaniem dowodów tożsamości w miejscach oferujących kajaki, rowery wodne, czy inne atrakcje przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Edyta Bielak Jomaa (czyt Żoma) podkreśla, że osoba oddająca swój dokument zawierający wszystkie najważniejsze dane naraża się na kradzież tożsamości. Korzystając z wypożyczonego sprzętu nie ma świadomości, ze w tym czasie ktoś może na jej nazwisko wziąć kredyt, zakupy na raty, czy wynająć mieszkanie. Niestety właściciel dokumentu często dowiaduje się o sytuacji, gdy przychodzi wezwanie do zapłaty.

Edyta Bielak Jomaa (czyt Żoma') podkreśla, że dowodów i paszportów nie można też pozwolić kopiować - na przykład robić zdjęcia, skanować czy kserować. Można natomiast niezbędne informacje pozwolić spisać - i jest to wystarczające do zawarcia umowy z wypożyczalnią. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma nadzieję, że kiedy wzrośnie świadomość ryzyka i klienci będą odmawiać pozostawienia dokumentów - wypożyczalnie znajdą inna drogę zabezpieczenia zwrotu wypożyczanego sprzętu.

Za zatrzymanie i przetrzymywanie dokumentu tożsamości przez osobę nieuprawnioną grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny.