statystyki

Przepisy o zaskarżaniu uchwał są bardzo rygorystyczne

autor: Michał Culepa29.06.2015, 07:32; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:39
Prawo

Problem polegał na tym, że uchwały w sprawie podwyższenia kapitału spółki zapadły wcześniej niż zajęcie udziałów węgierskiej firmy E. na rzecz spółki R. – to stało się prawomocne dopiero na początku grudnia 2011 r.źródło: ShutterStock

Wierzyciel dysponujący zajęciem komorniczym udziałów w spółce z o.o. nie może zaskarżać uchwał podjętych, zanim udziały nie zostały faktycznie zajęte – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa była elementem procesu, który szwajcarska spółka R. (powiązana kapitałowo z rosyjskim koncernem Gazprom) wytoczyła przed sądem arbitrażowym przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej węgierskiemu kontrahentowi – firmie E. – o zapłatę ponad 500 mln USD z tytułu nieopłaconych dostaw gazu. Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia spółka R. rozpoczęła egzekucję należności w poszczególnych krajach, w których funkcjonowały spółki powiązane z przegraną firmą węgierską.

W Polsce miała ona udziały w D. sp. z o.o., działającej na rynku gazowym (była m.in. jednym z podmiotów, które uzyskały koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, ale z niej zrezygnowała). Spółce R. udało się uzyskać zajęcie komornicze udziałów należących do węgierskiego dłużnika w spółce D. Jednak okazało się, że obecnie firma E. (dłużnik R.) dysponuje zaledwie 8 proc. udziałów w liczbie 986.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane