Sądy sparaliżowane: Z powodu protestu setki rozpraw odwołane

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.06.2015, 07:10; Aktualizacja: 19.06.2015, 10:18
Prawo

W całym kraju zapadają uchwały mające wyrazić poparcie dla protestujących.źródło: ShutterStock

Na skutek protestu pracowników sądownictwa nie odbyły się setki rozpraw. Ze wstępnych informacji wynika, że wczoraj nie pracowały sądy okręgów wrocławskiego, rzeszowskiego, lubelskiego oraz przemyskiego. Tam protestujący brali urlopy na żądanie lub honorowo oddawali krew.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • Gość(2015-07-02 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Można rozprawę nagrywać wizję i dźwięk a następnie jak skończą strajkować wykonać protokół.

    Odpowiedz
  • Tomek(2015-06-23 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    W rodzinie jak jest słabszy okres to zdobycz dzieli się chyba równo. Tutaj mamy sytuację że konfliktuje się grupy społeczne cichymi uzgodnieniami, przywilejami, wyjątkami do wyjątków. Może pora zagrać w otwarte karty ?

    Odpowiedz
  • Kalina(2015-06-20 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    adwokat - oj kiepsko skoro nie odróżniasz sędziów od pracowników sądów! A ta obrona np. przy wyrokach łącznych wygląda tak, że adwokat często nawet nie stawia się na sprawę, a 160 zł wpada do kieszeni.
    Bezrobotna - skoro nie przeszłaś konkursu, to nic dziwnego że się nie dostałaś - znam mnóstwo osób bez znajomości, które dostały pracę w sądzie.

    Odpowiedz
  • robol sądowy - a nie urzędnik(2015-06-20 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    do znawca tematu

    1. tak się składa, że tylko pracownicy strefy budżetowej płacą uczciwie wszystkie możliwe podatki. Pracownicy Ci nie dostają po kilka tysięcy "pod stołem" poza oficjalna płacą minimalną, która widnieje na umowie o pracę. Pracownicy Ci nie mogą sobie odliczyć każdego gó...na jako niby koszty prowadzenia działalności (jak ci niby polscy przedsiębiorcy - przepraszam tych prawdziwych przedsiębiorców z krajów zachodnich, którzy dorabiają się majątku przez pokolenia a nie przez 3 lata - kosztem oszustw, wykorzystywania pracowników i unikania płacenia podatków),
    2. co do zmiany pracy ok można ją zmienić. ale jeśli przedsiębiorcy czy pracowników w firmie prywatnej jest tak źle to czemu nie przyjdzie pracować za najniższą krajową do Sądu??? Dlaczego twoja rada nie może pójść w druga stronę? Rzucić w cholerę prowadzenie firmy i na państwowy wikt do sądu. W ubiegłym roku tylko w jednym wydziale mojego sądu przewinęło się 13 młodych wilczków. I wiesz co mówili??? Pi...ę takie bagno za takie pieniądze.
    3. Sądy to nie przedsiębiorstwa nastawione na zysk. Czy chciałbyś, aby wgląd w akta ich prowadzenie a przez to dostęp o wiedzy o Tobie i twoich sekretach, informacjach tajnych lub poufnych miała osoba, która zarabia 1300-2000 zł miesięcznie??? Wyobraź sobie, że składasz w sprawie weksel na 30 tys. A on znika, bo się zagubił. Wiesz co wtedy dzieje się z twoim powództwem - na 1000% oddalone, bo nie ma dowodu.

    Zanim się coś napisze to trzeba mieć podstawową wiedzę na ten temat. Gdybyś popracował 1 miesiąc w sądzie kakao by zmiękło, oj zmiękło Podatniku (ciekawe czy rozliczyłeś się uczciwie z US w ze wszystkich dochodów??? Na pewno tak jak każdy uczciwy przedsiębiorca w Polsce buahhhhhhaaaaa!)

    Odpowiedz
  • Znawca tematu(2015-06-20 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Pani pisze, że ma 40 lat stażu pracy w administracji w sądzie... na zachodzie to jest nie do pomyślenia. Po kilku/dziesięciu latach pracy Pani powinna się zwolnić i poszukać lepiej płatnej pracy, a stanowisko swoje przekazać młodszej koleżance, która będzie pracować za niższą pensję. Co mnie - podatnika - obchodzi, że ktoś ma staż pracy w budżetówce... argument nie do przyjęcia.
    Proszę Państwa - mówię do wszystkich pracowników budżetówki - jeżeli się nie podoba, to nikt was "urzędasów" w pracy nie trzyma. Proszę się zwolnić i zatrudnić u prywaciarza lub założyć własną firmę.
    1.700 zł na rękę to rzeczywiście nie jest dużo, ale z jakiegoś powodu trzymacie się kurczowo tych stołków, dlaczego?
    Akurat sądy to taki urząd, który nie budzi w Polsce zaufania publicznego, bardziej nawet niż inne urzędy, tym bardziej brak podstaw, aby obciążać podatnika roszczeniami pracowników.
    Proszę się dwa razy zastanowić, zanim będziecie Państwo argumentować swoje żądania podwyżek.

    Odpowiedz
  • luki(2015-06-20 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wyraźnie trzeba zaznaczyć: To nie był strajk tylko protest! a MS zbiera informacje czy "strajk" był legalny i ile spraw spadło z tego powodu...w dodatku zapowiada konsekwencje...Dno.

    Odpowiedz
  • Bezrobotna bez znajomości:)(2015-06-19 19:54) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo chętnie się zatrudnię jako protokolantka - chodziłam 17 razy w sprawie pracy i jej nie dostałam :D Doświadczenie zawodowe mam duze , przez ponad 12 lat sama pisałam protokoły pokontrolne liczące nawet po kilkadziesiąt stron:) Szukam 6- raz pracy , będę pracowała bez strajkowania!!!
    Proszę się ze mną zamienić , nie mam ani 1 złotego misięcznie dochodu -wtedy taki pracownik to będzie wiedział jak prawdziwe życie wygląda - Z poważaniem i życzeniem empatii- to znaczy zrozumienia i wczucia się w doznania innych- poszukująca pracy- z doświadczeniem w pracy biurowej na samodzielnych stanowiskach-łącznie z pisaniem samodzielnie protokołów pokontrolnych i przeprowadzaniem kontroli gospodarczych:)

    Odpowiedz
  • adwokat(2015-06-19 19:28) Zgłoś naruszenie 01

    stawki za obronę z urzędu są niewaloryzowane od 13 lat,
    ale sędzia zasądzając je po 4 latach postępowania przyznaje minimalną, tłumacząc, że dwu-krotność się nie należała, bo sprawa przecież nie była skomplikowana i czasochłonna.
    szczyt hipokryzji.
    Panie i Panowie sędziowie - skoro są same nieskomplikowane i nieczasochłonne sprawy, to po co Wam podwyżki?
    5 lat bez waloryzacji mówicie? no to - dostajecie wynagrodzenie na koniec zlecenia w wysokości ustalonej w chwili jego wykonania.

    Odpowiedz
  • zdziwiony(2015-06-19 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    do Podatnik wyborca: zgłoszone uwagi byłyby prawdziwe, gdyby je uzupełnić choć o następujące zmienne:
    -mamy najszerszy w Europie zakres kognicji sądów powszechnych,
    -mamy jeden z najgorszych systemów prawnych tworzonych m.in. przez polityków przez Podatnika wybranych,
    -mamy największy w Europie wpływ spraw w przeliczeniu na liczbę orzeczników- obciążenie przekroczyło już 1000 spraw rocznie,
    -mamy fatalną infrastrukturę oraz durnie prowadzoną informatyzację,
    -mamy fatalne, w porównaniu z Europą, wynagrodzenia w wymiarze sprawiedliwości i to w każdej grupie zawodowej,
    -mamy przemądrzałe, wręcz chamskie w obyciu i roszczeniowe społeczeństwo, które wymagania ma rangi mercedesa, a podatki płaci na syrenkę i to bez karoserii, albo w ogóle nie płaci...
    A poza tym pracownicy wymiaru sprawiedliwości to też wyborcy- podatnicy!!! I płacą bardzo uczciwie!!!
    Do Aniutka: ciekawe więc, które apelacje tak się wzbogaciły, jak twierdzi p. rzecznik MS, tym bardziej, że z prostej matematyki wynikało z 250-280 zł brutto rocznie!!!

    Odpowiedz
  • sądowy robol-półczłowiek(2015-06-19 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    uprzejmie proszę wszystkich czytających artykuł i komentujących o zapoznanie się z faktem, nie mitem. I odpowiedzenie sobie na pytanie Czy w XXI w. w centrum Europy, po 25 latach wolności pracownik tak wysoce poważnego urzędu jakim jest Sąd dostając w takie wynagrodzenie jak ma się poczuć (staż pracy w sądzie 24 lata)??? Dzi...ka? Debil?

    https://www.facebook.com/gazeta.trybunalska/photos/pcb.419279778256471/419279688256480/?type=1&theater

    Odpowiedz
  • adamiela(2015-06-19 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    W ciągu tych samych 5 lat sędziowie mieli 2 podwyżki. Podwyżki mieli także referendarze, pracownicy Rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno- Konsultacyjnych, funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej. Wyjątkiem od podwyżek jest aadministracja sądów i kuratorzy zawodowi.

    Odpowiedz
  • rysz64(2015-06-19 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Powszechne w sądach jest zabieranie etatów. To następstwo Rewolucji Gowina z likwidacją sądów. Wielu sędziów przeszło w stan spoczynku, wiele etatów zlikwidowano, a teraz trwa odtwarzanie kosztem zmniejszania ilości etatów w wielu sądach.

    Odpowiedz
  • Protokolant(2015-06-19 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo jak zwykle zaklina rzeczywistość i oklamuje naród.
    A powodzenie protestów zależy nie od prezesów i dyrektorów lecz od poparcia przez sędziów i zazdroszczę tym sądom gdzie mogą liczyć na pomoc swoich orzeczników.

    Odpowiedz
  • Aniutka(2015-06-19 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    do VOVO+
    nieuki powiadasz... to najpierw sam posiądź wiedzę, że to nie urzędnicy orzekają, a sędziowie.

    Odpowiedz
  • Aniutka(2015-06-19 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    do zdziwiony - apelacja łódzka też nic nie dostała...

    Odpowiedz
  • Podatnik wyborca(2015-06-19 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Bo sędziowie zarabiają najwięcej! Zadbali o siebie. Mają najwyższy procent średniej krajowej w europie mamy największy odsetek sędziów na głowę mieszkańca i niewydolne sądy i niedouczonych sędziów.

    Odpowiedz
  • zdziwiony(2015-06-19 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Pani rzecznik zapomniała dodać, że te oszczędności powstały nie z zaniechania kolejnych durnych i nieprzygotowanych inwestycji w kolejne programy nieprzygotowane do pracy w sądach, ani nie ze zmniejszenia wydatków na urzędników ministerialnych, tylko na sędziach, w większości rejonowych, czyli tych najniżej uposażonych i najbardziej obłożonych pracą!!! MS, jak Janosik. Tylko po co tak kłamać.
    Nota bene np.: apelacja poznańska nie dostała z tej "oszczędności" ani złotówki, więc po co takie farmazony pociskać!!!

    Odpowiedz
  • lekarz(2015-06-19 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Niech ktoś założy portal "znany sędzia, znany prokurator, znany adwokat". Ciekawe, czy orzecznictwo sądów będzie identycznej, jak dla lekarzy bezprawnie opisywanych na "Znany lekarz".

    Odpowiedz
  • ADWOKACI TEŻ STRAJKUJĄ(2015-06-19 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Niedługo zastrajkują też adwokaci - to dopiero będzie paraliż wymiaru sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • zlot(2015-06-19 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Przychodzi mi do głowy powiedzenie "Oni udają, że nam płacą, a my udajemy, że pracujemy"

    Odpowiedz