statystyki

Warszawscy adwokaci chcą protestować

autor: Anna Krzyżanowska16.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 16.06.2015, 10:43
prawnik; adwokat

W uchwale adwokaci poddają pod rozwagę, aby Naczelna Rada Adwokacka – opracowując regulamin wyznaczania adwokatów uczestniczących w systemie – podkreśliła, że pełnienie dyżurów w punktach bezpłatnej pomocy prawnej jest dobrowolneźródło: ShutterStock

Zgromadzenie izby zobowiązuje Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie do zorganizowania i przeprowadzenia następujących działań w celu przywrócenia adwokaturze właściwej pozycji w strukturze państwa polegających na:

1. Przeprowadzeniu protestu ostrzegawczego, polegającego na publicznym zgromadzeniu się adwokatów w togach i aplikantów adwokackich izby w miejscu wybranym przez dziekana ORA;

2. Zobowiązaniu dziekana ORA w Warszawie do niewyznaczania adwokatów do pełnienia zleconych przez sądy czynności jako pełnomocników z urzędu w sprawach cywilnych, administracyjnych i sądowoadministracyjnych przez okres jednego miesiąca.

To fragment uchwały podjętej podczas niedzielnego zgromadzenia Izby Adwokackiej w Warszawie, zrzeszającej największą liczbę adwokatów w Polsce.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • z(2015-06-17 06:41) Zgłoś naruszenie 00

  W ramach protestu proponuję bojkot lokali z ośmiorniczkami i udanie się na lunch na zwykłe plebejskie sushi.

  Odpowiedz
 • rumburak(2015-06-16 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  za mało jeszcze zarabiają ?

  Odpowiedz
 • wjw(2015-06-16 12:19) Zgłoś naruszenie 00

  Do: rumburak !!!

  Zapraszamy do adwokatury...

  Odpowiedz
 • Joachim(2015-06-16 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze! Wzywam wszystkie Izby Adwokackie w Polsce do podjęcia strajku adwokatów. Musi on być dotkliwy dla Ministerstwa Sprawiedliwości i krzykliwy. Musimy upublicznić nasze postulaty wśród społeczeństwa, bo w żadnym innym zawodzie w Polsce nie doprowadzono do takiego zdziadzienia...

  Odpowiedz
 • rumburak(2015-06-16 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli ktoś uważa że zarabia w swoim zawodzie za mało to niech zmień prędko zawód. Proponuje tynkarz, stolarz itp.

  Odpowiedz
 • Alois Hudal(2015-06-16 13:52) Zgłoś naruszenie 00

  Do Rumburak : ciekawe, czy to samo mówisz protestującym górnikom czy rolnikom, kiedy doją publiczne pieniądze. Reszta społeczeństwa musi się składać, bo "im się należy". To ja domagam się, aby każdy rolnik dysponujący areałem powyżej 10 ha, obligatoryjnie przynajmniej raz w roku korzystał z pomocy prawnej świadczonej przez adwokata/radcę prawnego, bez względu na to, czy taka pomoc będzie mu rzeczywiście potrzebna.

  Odpowiedz
 • misio(2015-06-16 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  właśnie jest tyle wspaniałych zawodów: piekarz, pracownik w hipermarkecie, kasjerka, itd...
  można się przekwalifikować jakby co

  Odpowiedz
 • z(2015-06-16 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  No tak - ropa do porsche podrożała.

  Odpowiedz
 • Marjo(2015-06-16 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Pewnie że można się przekwalifikować i z pewnością już niedługo znaczna część adwokatów zmieni zawód. Prawda jest taka, że młody adwokat w powiatowym mieście może liczyć na zarobki 2-3 tys. zł na rękę. To takie kokosy?

  Odpowiedz
 • eM(2015-06-16 15:23) Zgłoś naruszenie 00

  Jak zwykle, większość komentujących nie ma bladego pojęcia o specyfice zawodu radcy/adwokata w dzisiejszych czasach. Wyobraźcie sobie następującą rzecz: jesteście stolarzem na którego kształciliście się wiele lat (5 lat studia plus powiedzmy terminowanie w cechu przez 3 lata za 5 tys rocznie, które płacicie cechmistrzowi). Z uwagi na skomplikowanie zawodu i jego wagę dla ładu społecznego, państwo uznaje, że będziecie wykonywać swoje usługi z urzędu, co oznacza, że jeżeli państwo Wam każe, to nie ma przebacz - trzeba będzie zrobić np. meblościankę. Żeby nie było tak źle, państwo za ten przymus wam zapłaci. Brzmi nieźle.
  Przychodzi do was delikwent, którego dostaliście z urzędu. Delikwent wydziwia, raz chce taki kolor a raz inny, raz takie drewno a raz inne, co rusz przynosi nowe katalogi z meblami - to nic, że na początku prosiliście go o to, żeby od razu wszystko wam powiedział, przyniósł wszystkie materiały żebyście jak najlepiej trafili w jego gust - w końcu jesteście specjalistami. Powiedzenie delikwentowi żeby "oddalił się w szybkim tempie" lub zrobienie mebla na odwal jest ryzykowne - od razu pójdzie skarga, będą pretensje.
  Na koniec, to jest po powiedzmy pół roku, oddajcie w końcu mebel i bierzecie za to zawrotne 30 PLN. Takich delikwentów, w zależności od farta, macie do kilku w roku. Niezły zwrot lat nauki / poświęconego czasu nie?

  Oczywiście w ten, czy w inny sposób adwokaci/radcowie radzą sobie z takimi urzędówkami. Odbija się to najczęściej na jakości usług. Zatem jeżeli Was nie stać na adwokata / radcę, to chyba dobrze by było żeby taki adwokat / radca, który Was będzie obsługiwał z urzędu dostał jakieś chociaż mało przyzwoite pieniądze za to, że zrobi wszystko abyście nie stracili domu/pracy/poszli do więzienia, nie?

  Odpowiedz
 • RYSIO(2015-06-16 16:26) Zgłoś naruszenie 00

  POLSCY ADWOKACI TO TAKA KORPORACJA OSZUSTÓW.ZAROBIĆ JAK NAJWIĘCEJ NA KLIENCIE,WPROWADZIĆ NIEUDOLNEGO SĘDZIEGO W BŁĄD,ZACHACHMĘCIĆ,PRZEDŁUŻAĆ ROZPRAWY SĄDOWE LUB JE UNIKAĆ.CZEGO ONI JESZCZE CHCĄ.

  Odpowiedz
 • z(2015-06-16 17:46) Zgłoś naruszenie 00

  Do 9 : Różnica jest jednak taka, że stolarzem można być niekoniecznie z papierkiem a pełnomocnikiem w sądzie najczęściej się bywa jak się ma "papierek". Nie można chcieć jedynie przywilejów i kasy na ropę do Porsche.

  Odpowiedz
 • emeryt(2015-06-16 21:14) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ktoś słyszał aby strajkowali biedni ? Np. emeryci dostający zawrotną kwotę 820 złotych miesięcznie po przepracowaniu 46 lat, kasjerki supermarketów ? Strajkują głównie ci co im się polepszyło : maszyniści kolejowi, górnicy, policjanci a teraz adwokaci. Już nawet posłowie mówią, że mają mało nie wspomnę o prezydentach miast, wójtach i innych mających ponad 10000 co na polskie warunki jest znaczną kwotą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane