statystyki

Sąd konstytucyjny obok konstytucji

autor: Ewa Maria Radlińska14.05.2015, 07:49; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:34
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła przepis stanowiący o tym, że Trybunał Konstytucyjny, orzekając o treści aktu normatywnego lub jego części, może także rozstrzygnąć o określonym jego rozumieniu oraz zakresie treści normatywnej.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła przepis stanowiący o tym, że Trybunał Konstytucyjny, orzekając o treści aktu normatywnego lub jego części, może także rozstrzygnąć o określonym jego rozumieniu oraz zakresie treści normatywnej.źródło: ShutterStock

Powraca widmo powszechnie obowiązującej wykładni ustaw w rękach trybunału. Prawnicy łapią się za głowę.

Posłowie chcą, aby Trybunał Konstytucyjny miał większe uprawnienia. Chodzi o możliwość nie tylko – jak dziś – orzekania o zgodności z ustawą zasadniczą, lecz także dokonywania interpretacji przepisów, która obowiązywałaby obywateli i sądy. Sęk w tym, że taka zmiana wprowadzona przez posłów podczas prac nad ustawą o TK może być niezgodna z konstytucją, i to pod kilkoma względami. Zdziwieni są i minister sprawiedliwości, i konstytucjonaliści. Inicjator wrzutki poseł Andrzej Dera (Zjednoczona Prawica) uspokaja, że propozycja jedynie odzwierciedla to, co TK już dziś robi. Ale zmianę popierają też posłowie PO. – TK powinien mieć możliwość nadawania przepisom określonego znaczenia – przekonuje poseł Robert Kropiwnicki.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • nad nasza konstytucją są przepisy unijne - niestet(2015-05-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  TK - jest organem politycznym, nie mającym demokratycznego umocowania do decydowania w imieniu suwerena-społeczeństwa. Wcześniejsze prawotwórcze "dokonania" tego trybunału sankcjonujące bezprawie dyskwalifikują pomysł przyznania takich uprawnień temu organowi. Jak może na straży porządku w państwie stać organ, który twierdzi, że ustawy, które są sprzeczne z konstytucją - czyli sprzeczne z prawem - czyli bezprawne - mogą obowiązywać dalej, aż nie zostanie napisane prawidłowe prawo. Przecież to absurd. Coś co jest sprzeczne z prawem nie powinno mieć ochrony prawnej. Trybunał twierdząc, że akt bezprawny dalej obowiązuje - wchodzi w kompetencję suwerena - nie mając do tego umocowania. I tu się obwód zamyka.

  Odpowiedz
 • panJacek(2015-05-15 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ale pod warunkiem, że w TK NIE BĘDZIE polityków !!!
  Moja autorska propozycja: do Sejmu kandydować może każdy, ale musi zdać egzamin z prawoznawstwa. Bo kto ma stanowić prawo? Ludzie którzy nie odróżniają paragrafu od artykułu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane