W tym roku postanowiłam upiększyć balkon i wywiesiłam skrzynki z kwiatami– pisze pani Marianna. – Sąsiadom pomysł się spodobał, niestety okazało się, że regulamin wspólnoty przewiduje, że skrzynki powinny być zawieszone od wewnętrznej strony. W moim przypadku to niemożliwe, bo balkon jest zabudowany. Czy jeśli nie zdejmę skrzynek z kwiatami, mogę zostać ukarana, i czy wspólnota miała prawo zamieszczać taki zapis w regulaminie? Przecież balkon należy do mnie – twierdzi czytelniczka
Wspólnota mieszkaniowa ma prawo do wprowadzenia takich zapisów. Kwestie dotyczące grillowania na balkonie lub wywieszania donic z kwiatami może regulować we własnym zakresie. Kwitnące rośliny cieszą oczy właściciela balkonu i przechodniów, ale dla części sąsiadów, zwłaszcza tych, których balkony znajdują się bezpośrednio pod tym z kwiatami, może to jednak oznaczać konieczność sprzątania. Spadające płatki roślin mogą przyczepiać się do poręczy, co więcej, jeśli donica ma dziurki w podstawce, woda przy podlewaniu może zabrudzić elewacje i mienie innych sąsiadów.
Choć balkon teoretycznie należy do mieszkania, to należy pamiętać, że korzystanie z niego nie może wpływać negatywnie na sąsiadów – np. rozpalony grill i zapach przygotowywanego jedzenia mogą przeszkadzać innym. Podobnie skrzynki z kwiatami wywieszone po zewnętrznej stronie.
Oczywiście jeśli sąsiedzi nie mają nic przeciwko kwiatom na balkonie naszej czytelniczki, nikt też nie narzeka na opadające kwiaty i brudną wodę z podlewania, wspólnota teoretycznie nie powinna nakazać zdjęcia doniczek. Formalnie ma do tego prawo, jednak najczęściej dzieje się tak dopiero po interwencji nadgorliwych sąsiadów. Nawet jeśli nakaże zdjęcie doniczek, to należy zaznaczyć, że nie może nałożyć żadnej kary (chyba że regulamin wspólnoty ją przewiduje), ewentualnie wezwać np. straż miejską, taka wizyta może zaś skończyć się upomnieniem.
Warto jednak pamiętać, że zawieszone skrzynki mogą być potencjalnie niebezpieczne dla przechodzących pod balkonami osób – przy silnym wietrze doniczka może spaść, a za szkody odpowiada właściciel nie tylko przed wspólnotą. Może też na nim spoczywać odpowiedzialność prawna. Wówczas trzeba się liczyć z karą nagany lub koniecznością zapłacenia grzywny.
Balkon należy do mieszkania, ale korzystając z niego, nie można przeszkadzać sąsiadom
Podstawa prawna
Art. 144, art. 433 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121). Art. 75 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz. 482).