statystyki

Zmarnowana szansa na odpolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.05.2015, 17:30
prawo prawnik

Szerokiej debaty o tym, kto powinien pełnić funkcję sędziego konstytucyjnego, raczej więc się nie doczekamy.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym roku zmieni się 1/5 składu Trybunału Konstytucyjnego. Jego byli prezesi apelują o merytoryczną dyskusję nad kandydatami. A posłowie... wyrzucają z prezydenckiego projektu przepisy, które miały to gwarantować.

W zamian zaproponowali jedynie, aby kandydaci byli przedstawiani z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a nie – tak jak to jest obecnie – z trzydziestodniowym.

– Termin trzydziestodniowy jest zbyt krótki. Jego wydłużenie pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej debaty publicznej na temat kandydatów – przekonywał na ostatnim posiedzeniu komisji poseł Witold Pahl.

Polityczna preselekcja

Prezydent w przekazanym do Sejmu projekcie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym proponował wprowadzenie swoistej preselekcji kandydatów na sędziów TK (patrz: grafika). Dzięki temu wybory miały stać się mniej upolitycznione, a bardziej uspołecznione. Przepis ten jednak został usunięty z projektu podczas prac podkomisji. Wszystko więc wskazuje na to, że selekcji kandydatów na TK – tak jak to jest obecnie – będą dokonywali wyłącznie politycy (grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • +(2015-05-14 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  ...i w ten oto sposób sędziowie TK są niezależni i niezawiśli ... ha, ha, ha.

  Odpowiedz
 • t(2015-05-14 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Sędziowie TK powinni być wybierani w wyborach powszechnych. Będąc wybierani przez organy polityczne sami nie mają przymiotu demokratycznego reprezentanta suwerena - narodu.

  Odpowiedz
 • ev(2015-05-14 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  przecież politycy nie oddadzą pełni władzy nad TK, kto będzie potem przyklepywał niekonstytucyjne przepisy

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-05-13 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież powtarzam - zlikwidować legitkę mafii i agentury .

  Odpowiedz
 • EWA(2015-05-28 10:40) Zgłoś naruszenie 00

  niekonstytucyjne? ech masz pojecie!

  ale do wpisow 1, 2, 3 w pelni sie przychylam - w Polsce wszyscy zmieszali sie do jednego wora pelnego brudu i sadzy! nikt nikogo juz nie wini za nic - to tylko w stosunku do biednych i pokrzywdzonych interpretuja i tak juz zle ustawodawstwo i karza im odpowiadac za przestepstwa winnych! to masakra! jak w krajach trzeciego swiata! - a moze my juz ... tez!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane