statystyki

Sądownictwo: Nowy regulamin oderwany od sądowej rzeczywistości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.05.2015, 07:25; Aktualizacja: 04.05.2015, 08:30
W opinii skrytykowano również przepis, który pozwala dokonywać transkrypcji protokołu rozpraw pracownikom jednostek podległych ministrowi sprawiedliwości.

W opinii skrytykowano również przepis, który pozwala dokonywać transkrypcji protokołu rozpraw pracownikom jednostek podległych ministrowi sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec projektu nowego regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Jej zdaniem autor, a więc minister sprawiedliwości, wykroczył poza przyznaną mu w prawie o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 – dalej u.s.p.) delegację ustawową.

Rada zarzuca, że projektowane rozwiązania są mało racjonalne i oderwane od realiów sądowej rzeczywistości. Wskazuje m.in. na par. 66 rozporządzenia, zgodnie z którym odroczenie rozprawy nie może nastąpić na termin późniejszy niż trzy miesiące. Zdaniem KRS obowiązek ten może się okazać nie do pogodzenia z czynnościami procesowymi sądu. „Często sporządzanie opinii przez biegłego (...) wymaga czasu przekraczającego 3 miesiące i wówczas wcześniejsze wyznaczanie rozprawy w żaden sposób nie przyczyni się do szybszego rozpoznania sprawy, a w konsekwencji ograniczy sędziemu możliwość rozpoznania innej sprawy, która w tym czasie mogłaby być skierowana na wokandę” – czytamy w opinii.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane