statystyki

Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

autor: Łukasz Zalewski08.04.2015, 20:00; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:31
mieszkanie, dom, budowa

Inwestorzy będą musieli uiścić opłaty od czynności organów dokonywanych w uproszczonych postępowaniach. mieszkanie, dom, budowaźródło: ShutterStock

To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

Celem nowelizacji prawa budowlanego, którą podpisał już prezydent, jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego. Nie będzie już np. potrzebne pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych, a wystarczy zgłoszenie. Dla gmin istotne są skutki finansowe tej nowelizacji. Jej autorzy zakładali, że nie wpłynie ona negatywnie na dochody gmin z tytułu opłaty skarbowej. W związku z tym nowelizacja przewiduje również zmiany w ustawie o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1628 ze zm.).

Za co pieniądze

Inwestorzy będą musieli uiścić opłaty od czynności organów dokonywanych w uproszczonych postępowaniach. W praktyce nowelizacja dodała nowe pozycje – od 9a do 9d – do części I załącznika do ustawy, który zawiera wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień.

Przed zmianami decyzja dotycząca zatwierdzenia projektu budowlanego podlega opłacie skarbowej, ale zwolnione były czynności w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Po zmianach opłaty będą dotyczyć zgłoszeń, ale jedynie przypadków wskazanych w załączniku do ustawy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane