statystyki

Prawo własności można podważyć tylko na podstawie precyzyjnych i przewidywalnych przepisów

autor: Elżbieta Dominik08.04.2015, 10:26; Aktualizacja: 08.04.2015, 11:07

Obywatelka Bułgarii została pozbawiona przez sąd dorobku życia. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że niesłusznie, ponieważ w sprawach dotyczących pochodzenia majątku brak było m.in. terminu przedawnienia

Bułgarskie władze skonfiskowały dorobek życia jako „zdobyty w nielegalny sposób, z dochodów niepochodzących z pracy zarobkowej”. Nie chodzi tutaj o dochód pochodzący z przestępstwa, nie było też żadnych zaległych zobowiązań podatkowych. Podstawę prawną stanowiła bułgarska ustawa o własności obywatelskiej z czasów socjalizmu, która została uchylona w 1990 r., lecz w szczątkowej formie przetrwała do 2005 r.

Sprawa rozpoczęła się w 2001 r., kiedy to po publikacji artykułu prasowego o dochodach Angeliny Nedyalkowej Dimitrowej i jej męża Kontantina Dimitrowa Dimitrowa prokuratura wszczęła śledztwo na podstawie ustawy o własności obywatelskiej.

Istniało domniemanie, że przychody zostały osiągnięte w sposób „niezgodny z prawem”, gdy wartość nabytej nieruchomości ewidentnie przekroczyła przychody uzyskane przez daną osobę bądź osoby tworzące gospodarstwo domowe lub też wydatki tej osoby bądź jej domowników przekroczyły sumę ich dochodów. Wówczas – zgodnie z ustawą – można było uznać, że dochód został uzyskany w sposób bezprawny i ze źródeł „niezwiązanych z pracą”. W takiej sytuacji prokurator badający sprawę mógł wnieść o „przepadek mienia”.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane