statystyki

Ślub przez pełnomocnika możliwy lecz niełatwy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz15.06.2015, 10:14; Aktualizacja: 15.06.2015, 10:27
ślub, cerremonia, obrączka

Wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika może złożyć w sądzie wyłącznie osoba, która udziela pełnomocnictwa.źródło: ShutterStock

Od dawna planowaliśmy ślub. Sala na wesele zarezerwowana, suknia kupiona, a w dodatku dziecko w drodze – pisze pani Anna. – Narzeczony, który od dawna przebywa za granicą, ostatnio dostał wreszcie pracę w swoim zawodzie, ale firma nie chce zwolnic go nawet na kilkudniowy wyjazd do Polski. Czy wobec tego mogę wziąć ślub przez pełnomocnika? Czy może nim zostać siostra przyszłego męża – pyta czytelniczka.

Tak. Pani Anna może wziąć ślub przez pełnomocnika, którym ma prawo zostać nawet osoba tej samej płci – może być nim siostra narzeczonego naszej czytelniczki. Taki ślub wymaga jednak dopełnienia wielu dodatkowych formalności, które nie są wymagane, gdy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego stają osobiście narzeczeni i składają oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński.

Przede wszystkim na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika musi wyrazić zgodę sąd. Robi to wtedy, gdy występują ku temu ważne powody. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie urzędowo poświadczonym przez notariusza podpisem mocodawcy (czyli tego narzeczonego, którego pełnomocnik zastąpi przed kierownikiem USC ) i wskazywać na osobę, z którą małżeństwo ma zostać zawarte. Sporządzone w innej formie, np. udzielone ustnie, albo bez podpisu poświadczonego przez notariusza, nie jest ważne. Pełnomocnictwa można udzielić zarówno w kraju jak i za granicą. Mocodawca ma prawo je w każdej chwili odwołać bez podania przyczyny lub wskazać innego pełnomocnika.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • lafs(2015-06-16 11:59) Zgłoś naruszenie 10

    Czy prawo przewiduje możliwość wyznaczenia stałego pełnomocnika do kontaktów z teściową? I czy na rynku są podmioty oferujące takie usługi (na takiej zasadzie jak z adwokatami, którzy są profesjonalnymi pełnomocnikami w sądzie). Może warto byłoby otworzyć taką działalność, a jako pełnomocników zatrudnić zwalnianych z cyrku treserów lwów?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane