statystyki

W Europie inaczej się przyjmuje Amerykanów niż Nigeryjczyków

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk30.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 30.03.2015, 08:10
Dyrektywa pozwala co do zasady na prowadzenie egzaminów z integracji

Dyrektywa pozwala co do zasady na prowadzenie egzaminów z integracjiźródło: ShutterStock

Państwa członkowskie mogą uzależniać zgodę na przyjęcie przyjeżdżającego spoza Unii małżonka obywatela wspólnoty od złożenia egzaminów z języka i z wiedzy o państwie przyjmującym – uważa Juliane Kokott, rzecznik generalna luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Holenderski sąd najwyższy zapytał europejski trybunał, czy krajowe przepisy dotyczące łączenia rodzin są zgodne z dyrektywą 2003/86/WE. Chodziło o regulacje nakazujące przybyszom dostosować się do wymagań integracyjnych jeszcze przed połączeniem się z rodziną w Holandii. Wątpliwości sądu wzbudził wyjątek, który pozwala zwolnić z egzaminów obywateli tylko niektórych państw trzecich, np. USA. Został on ustanowiony w Holandii obok regulacji, zgodnie z którą wolno nie wymagać zdawania egzaminu z języka, a także sprawdzianu wiedzy o państwie przyjmującym w razie ciężkiego upośledzenia umysłowego lub fizycznego osoby, która chce się połączyć z małżonkiem.

Pytania dotyczą wprawdzie tylko takich kwestii, jak równouprawnienie kobiet i mężczyzn czy rozdział Kościoła od państwa, ale z egzaminu chciały się zwolnić Azerka i Nigeryjka. Holenderska administracja nie uznała ich argumentów, że niedomagają fizycznie i psychicznie. Obie kobiety wystąpiły do sądu, który zwrócił się o ocenę do TS.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane