statystyki

Sędzia powinien mieć prawo odwołania się od decyzji ministra

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.03.2015, 07:38; Aktualizacja: 27.03.2015, 09:47
PG uważa, że choć wyrok ten dotyczył sędziego wojskowego, to tezy w nim zawarte zachowują aktualność w sprawie Grzegorza Barnaka, sędziego sądu powszechnego.

PG uważa, że choć wyrok ten dotyczył sędziego wojskowego, to tezy w nim zawarte zachowują aktualność w sprawie Grzegorza Barnaka, sędziego sądu powszechnego.źródło: ShutterStock

Przepisy, które regulują zasady przenoszenia sędziów na inne miejsce służbowe, budzą wątpliwości konstytucyjne. Tak w stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu stwierdził prokurator generalny.

Sprawa trafiła do TK na skutek skargi Grzegorza Barnaka, sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce. Od ponad pięciu lat – ze względów osobistych – stara się on bezskutecznie o przeniesienie do innego sądu. Jego zdaniem wadliwe są przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 427; dalej u.s.p.), które nie wskazują m.in. jakimi przesłankami powinien kierować się minister, odrzucając wniosek sędziego o przeniesienie, ani nie zapewniają sędziemu możliwości odwołania się od takiej decyzji ministra. Poddane pod osąd TK przepisy to art. 75 par. 1, 3 i 4 u.s.p.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane