statystyki

Urbanista to nie zawód zaufania publicznego. Można go zlikwidować

autor: Anna Krzyżanowska25.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:32
Budowa

Działanie ustawodawcy było nieproporcjonalne do efektu, który miał zostać osiągnięty, a którego granice wyznacza tytuł ustawyźródło: ShutterStock

Ustawodawca deregulując zawód urbanisty, nie naruszył konstytucji – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie pochylali się nad wnioskiem o zbadanie zgodności przepisów drugiej transzy deregulacyjnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 768) z ustawą zasadniczą.

W piśmie do TK wnioskodawcy – grupa posłów PiS – podnosili, że dokonana w sierpniu 2014 r. likwidacja tego zawodu naruszyła m.in. konstytucyjne zasady proporcjonalności, ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa oraz równego traktowania. W ich ocenie ustawodawca – w ślad za celem ustawy deregulacyjnej – powinien dążyć do stworzenia rozwiązań mających ułatwić dostęp do zawodów regulowanych poprzez obniżenie wymogów. W przypadku urbanistów postąpił zaś zgoła inaczej i to bez należytego uzasadnienia. „W świetle przyjętej ustawy (...) zamiast ułatwienia dostępu następuje jego całkowite otwarcie, a może nawet i likwidacja. Znika nazwa »urbanista«, znika konieczność spełnienia kryteriów zawodowych, wystarczy posiadanie określonego ustawą wykształcenia” – akcentowali parlamentarzyści.

To zaś ich zdaniem świadczyło o tym, że działanie ustawodawcy było nieproporcjonalne do efektu, który miał zostać osiągnięty, a którego granice wyznacza tytuł ustawy. We wniosku podkreślano również, że zawód urbanisty jest zawodem zaufania publicznego, a zatem powinien być poddany stosownej reglamentacji oraz gwarancjom prawnym.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nic prostszego(2015-03-25 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zawodów zaufania publicznego jest bardzo mało. To są w zasadzie wyłącznie zawody urzędnicze i medyczne.
    Zawód zaufania publicznego to zawód, który z założenia powinien się cieszyć powszechnym zaufaniem. Obywatel mając styczność z osobą wykonującą taki zawód, powinien mieć przeświadczenie, że osoba taka, nie będzie w żadnych okolicznościach działał na jego szkodę, powodując się interesem tego który jej płaci.
    Jedynymi takimi zawodami są: sędzia, notariusz, lekarz, pielęgniarka. I tyle. Reszta działa w interesie tych, którzy im płacą, bo gdyby nie działała, to by im nie płacili.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane