statystyki

Rynek wierzytelności na fali wzrostu

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto24.03.2015, 12:01; Aktualizacja: 24.03.2015, 12:04
Firmy windykacyjne liczą na wzrost podaży wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie.

Firmy windykacyjne liczą na wzrost podaży wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie.źródło: ShutterStock

Rozwój rynku wierzytelności w Polsce nabiera tempa. Wierzyciele coraz chętniej sprzedają długi i to nie tylko te konsumpcyjne, ale i hipoteczne

Prognozy są optymistyczne. Paweł Szewczyk, prezes windykacyjnej spółki Kredyt Inkaso, mówił ostatnio, że w tym roku bankowcy będą próbowali sprzedać detaliczne kredyty niezabezpieczone warte 14 mld zł. Gdyby te szacunki się sprawdziły padłby kolejny rekord podaży. Już w 2014 r. banki wystawiły portfele kredytów niezabezpieczonych o wartości około 11,4 mld zł. I już wtedy był to absoluty rekord podaży złych długów na polskim rynku. Generalnie 2014 r. dla większości windykatorów był udany, potentaci – jak wrocławski Kruk – uzyskali bardzo dobre wyniki. Zysk Kruka był o ponad połowę większy niż w 2013 r. (wyniósł on 151,8 mln zł w porównaniu z 97,8 mln zł rok wcześniej).

Prezes Szewczyk prezentując swoją prognozę podkreślał, że banki są ostatnio bardzo aktywne na rynku. Już pod koniec ubiegłego roku Raiffeisen Polbank sprzedał z sukcesem 1,7 mld zł złych kredytów. Getin Noble Bank znalazł kupców na jeszcze większy portfel wart prawie 2 mld zł.

– Zapotrzebowanie na windykację nie maleje. Silnie postępująca decentralizacja rynku prowadzi też do coraz wyraźniejszej sytuacji, w której to bardzo silną pozycję budują najsilniejsze i najbardziej doświadczone podmioty, będące w stanie w rzetelny sposób przyjąć trudne i skomplikowane sprawy i obsłużyć tych najbardziej wymagających klientów. Już teraz widać, jak mocno duże spółki windykacyjne odstają od tych mniejszych graczy. Dodatkowo coraz większy kawałek windykacyjnego tortu chcą uszczknąć dla siebie firmy zagraniczne – podkreśla Radosław Koński, dyrektor departamentu windykacji w Kaczmarski Inkasso.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane