Zanim wpłacimy wadium na podane konto w internetowym ogłoszeniu o licytacji komorniczej należy sprawdzić, czy autorem ogłoszenia nie jest przypadkiem oszust

Licytacje komornicze kuszą niskimi cenami m.in. aut. Żeby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców kancelarie komornicze zamieszczają informacje o planowanych licytacjach nie tylko w gablotach i prasie, ale także w internecie. Niektóre kancelarie publikują informacje o licytacjach także na portalach darmowych ogłoszeń typu OLX czy Gumtree. I tutaj swoją szansę wyczuli oszuści, którzy publikują ogłoszenia podszywając się podkomorników.

- Niestety spotkałem się z takim procederem. - przyznaje Marcin Świtkowski, komornik przy sądzie rejonowym na warszawskiej Woli.

- Całkiem niedawno zjawiła się u mnie w kancelarii grupa osób, która twierdziła, że wpłaciła na mój rachunek bankowy kilkaset złotych tytułem wadium za licytację samochodu marki Ford. Według informacji zamieszczonych na portalu OLX licytacja miała być rzekomo prowadzona przeze mnie. W ogłoszeniu był podany nr telefonu komórkowego, a osoba, która go odbierała, twierdziła, że jest komornikiem i podawała numer rachunku bankowego do wpłaty. Niestety dla tych osób, ja żadnego ogłoszenia na portalu OLX nie zamieszczałem, a one zostały ofiarami oszusta. W tej sprawie oczywiście złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Postępowanie jest w toku. - mówi Świtkowski.

Pracownik jednej z kancelarii komorniczych z Giżycka przyznaje, że pod ich kancelarię ktoś się podszywał rok temu. Sprawa trafiła do prokuratury. Okazało się, że ofiarą prawdopodobnie tego samego oszusta padło wiele kancelarii z całego kraju.

Sytuację z tego samego gatunku relacjonuje Tomasz Fornalski, komornik z Krasnegostawu. W jego przypadku ofiary oszusta, który firmował się nazwą jego kancelarii, wpłaciły wadia na rzekomą licytację Seata Leona. Według Fornalskiego podszywanie się pod komorników na serwisach ogloszeń to obecnie wręcz plaga.

Cel oszusta: zgarnąć wadium

Proceder jest dość prosty. Oszust publikuje informację o rzekomej licytacji na popularnym serwisie ogłoszeń. Nie jest przez nikogo weryfikowany, czy jest naprawdę tym, za kogo się podaje.

- Gumtree nie weryfikuje ogłoszeń przed zamieszczeniem ich na stronie, a użytkownicy nie mają obowiązku rejestracji w serwisie. Nie jesteśmy również informowani przez policję o toczonych sprawach i ich wyniku, a więc nie posiadamy informacji na temat ogłoszeń podszywających się pod komorników. – odpowiada zespół odpowiedzialny za polski serwis Gumtree.

Najczęściej przedmiotem licytacji jest samochód z niewysokim wadium, które należy wpłacić na wskazane konto. Całość brzmi bardzo wiarygodnie i naśladuje styl i zwroty używane w autentycznych obwieszczeniach o licytacji komorniczej. Jest też podana nazwa i adres istniejącej kancelarii komorniczej. Podmieniany jest tylko numer kontaktowy i wspomniany numer konta bankowego.

Poszukiwacza auta w okazyjnej cenie kusi stosunkowo niska kwota wymaganego wadium (10% wartości szacowanej) i atrakcyjna cena wywoławcza - znacznie niższa od cen na giełdach samochodowych. Skuszona ofiara wpłaca w dobrej wierze kwotę wadium i ma nadzieję kupić niezłe auto w dobrej cenie na licytacji.

Ostrzeżenia przez oszustami podszywającymi się pod komorników opublikowało już szereg kancelarii, m.in. przy sądzie rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim, w Giżycku czy na warszawskim Mokotowie. Ostrzeżenie zamieściła również Izba Komornicza we Wrocławiu.

Jak się ustrzec oszustwa "na komornika"?

Każde autentyczne obwieszczenie wywieszane jest na tablicy ogłoszeń kancelarii komornika, w gablocie właściwego sądu i urzędu gminy. Dodatkowo czasem informacja ukazuje się w lokalnej prasie. Kancelarie, które posiadają własne strony www - praktykują także zamieszczanie obwieszczeń na swoich stronach. Istnieją także wyspecjalizowane serwisy www, które publikują informacje o licytacjach, które otrzymują od współpracujących kancelarii. Wszystkie obwieszczenia o licytacjach nieruchomości (oraz wiele zapowiedzi licytacji ruchomości) są publikowane na oficjalnym portalu licytacji Krajowej Rady Komorniczej - licytacje.komornik.pl. Zatem strony www kancelarii komorniczych, serwisy ogłoszeń komorniczych oraz serwis licytacje.komornik.pl to wiarygodne miejsca informacji o licytacjach.

Ostrożność należy natomiast zachować na innych portalach ogłoszeń, gdzie każdy może dodać niemal dowolne ogłoszenie bez weryfikacji. Nie znaczy to, że każde ogłoszenie o licytacji np. w serwisie OLX czy Gumtree jest nieprawdziwe. Obecnie na tych serwisach można znaleźć kilka ogłoszeń autentycznych licytacji komorniczych. Niektórzy komornicy publikują tam ogłoszenia w nadziei, że w ten sposób zwrócą uwagę potencjalnych nabywców, którzy np. szukają w internecie samochodu do kupienia.

- Przed wpłaceniem jakichkolwiek pieniędzy warto upewnić się, że licytacja faktycznie będzie prowadzona. Można to zrobić poprzez zweryfikowanie obwieszczenia na stronie internetowej prowadzonej przez Krajową Radę Komorniczą licytacje.komornik.pl lub choćby przez wykonanie telefonu do kancelarii komornika na numer telefonu wskazany na oficjalnych stronach internetowych prowadzonych przez izby komornicze w domenie komornik.pl - radzi komornik z warszawskiej woli.

Pracownik kancelarii komorniczej z Giżycka dodaje ponadto, że podejrzane jest każde ogłoszenie o licytacji, która ma się rzekomo odbyć w sobotę lub niedzielę. Żadna kancelaria komornicza w Polsce nie prowadzi w takie dni licytacji.