statystyki

ETPC: Transseksualizm medyczną przesłanką do zmiany płci

autor: Dominika Bychawska-Siniarska20.03.2015, 19:00; Aktualizacja: 20.03.2015, 19:07
Płeć - kobieta i mężczyzna

W 2006 r. sąd odmówił wydania zgody na operację. Podniósł, że nie stwierdzono, iż Y.Y. jest niezdolna do prokreacjiźródło: ShutterStock

Y.Y. urodziła się w Turcji jako kobieta, jednak mimo cech biologicznych czuła się bardziej mężczyzną. W związku z tym wystąpiła do władz o zgodę na operację zmiany płci. W myśl art. 40 tureckiego kodeksu cywilnego pozwolenie takie wydaje się jedynie w przypadku trwałej niezdolności do prokreacji, zatem zainteresowani najczęściej poddają się wcześniej dobrowolnej sterylizacji. Nie wszystkich jednak na to stać.

Zajmujący się sprawą Y.Y. Sąd Rejonowy w Mersin w 2005 r. zwrócił się o opinię do szpitala, w którym kobieta leczyła się psychiatrycznie. Zapytał, czy jest zdolna do prokreacji, czy jest transseksualna oraz czy operacja jest niezbędna dla jej zdrowia psychicznego. W odpowiedzi napisano, iż pacjentka ma cechy kobiety, niemniej jest transseksualna i lepiej dla niej byłoby, gdyby została mężczyzną. Szpital nie odniósł się do pytania o płodność.

W 2006 r. sąd odmówił wydania zgody na operację. Podniósł, że nie stwierdzono, iż Y.Y. jest niezdolna do prokreacji, podczas gdy jest to jeden z warunków określonych w art. 40 k.c. Pomimo apelacji sądy utrzymały w mocy wcześniejsze orzeczenie.

W 2013 r. Turczynka po raz kolejny postanowiła zwrócić się do sądu. Tym razem wyraził on zgodę na przeprowadzenie operacji, a w uzasadnieniu wskazał na zeznania świadków, którzy potwierdzili, że Y.Y. żyje od kilku lat jak mężczyzna oraz że zmiana płci jest niezbędna, żeby ograniczyć jej cierpienie z powodu transseksualności. W związku z wcześniejszą odmową Y.Y. zdecydowała się wystąpić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 14793/08).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane