statystyki

ETPC: Transseksualizm medyczną przesłanką do zmiany płci

autor: Dominika Bychawska-Siniarska20.03.2015, 19:00; Aktualizacja: 20.03.2015, 19:07
Płeć - kobieta i mężczyzna

W 2006 r. sąd odmówił wydania zgody na operację. Podniósł, że nie stwierdzono, iż Y.Y. jest niezdolna do prokreacjiźródło: ShutterStock

Y.Y. urodziła się w Turcji jako kobieta, jednak mimo cech biologicznych czuła się bardziej mężczyzną. W związku z tym wystąpiła do władz o zgodę na operację zmiany płci. W myśl art. 40 tureckiego kodeksu cywilnego pozwolenie takie wydaje się jedynie w przypadku trwałej niezdolności do prokreacji, zatem zainteresowani najczęściej poddają się wcześniej dobrowolnej sterylizacji. Nie wszystkich jednak na to stać.

Zajmujący się sprawą Y.Y. Sąd Rejonowy w Mersin w 2005 r. zwrócił się o opinię do szpitala, w którym kobieta leczyła się psychiatrycznie. Zapytał, czy jest zdolna do prokreacji, czy jest transseksualna oraz czy operacja jest niezbędna dla jej zdrowia psychicznego. W odpowiedzi napisano, iż pacjentka ma cechy kobiety, niemniej jest transseksualna i lepiej dla niej byłoby, gdyby została mężczyzną. Szpital nie odniósł się do pytania o płodność.

W 2006 r. sąd odmówił wydania zgody na operację. Podniósł, że nie stwierdzono, iż Y.Y. jest niezdolna do prokreacji, podczas gdy jest to jeden z warunków określonych w art. 40 k.c. Pomimo apelacji sądy utrzymały w mocy wcześniejsze orzeczenie.

W 2013 r. Turczynka po raz kolejny postanowiła zwrócić się do sądu. Tym razem wyraził on zgodę na przeprowadzenie operacji, a w uzasadnieniu wskazał na zeznania świadków, którzy potwierdzili, że Y.Y. żyje od kilku lat jak mężczyzna oraz że zmiana płci jest niezbędna, żeby ograniczyć jej cierpienie z powodu transseksualności. W związku z wcześniejszą odmową Y.Y. zdecydowała się wystąpić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 14793/08).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane