statystyki

Nowela prawa o ustroju sądów powszechnych bliżej trybunału

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.03.2015, 07:30; Aktualizacja: 13.03.2015, 11:03
Skierowanie przez prezydenta wniosku o zbadanie noweli pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą nie oznacza, że nie wejdzie ona w życie w planowanym terminie

Skierowanie przez prezydenta wniosku o zbadanie noweli pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą nie oznacza, że nie wejdzie ona w życie w planowanym terminieźródło: ShutterStock

Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, prezydent Bronisław Komorowski „uszanuje wolę Krajowej Rady Sądownictwa jako organu stojącego na straży niezawisłości sądów i niezależności sędziów”. A to oznacza, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego uchwaloną 20 lutego 2015 r. nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych.

O nowelizacji zrobiło się głośno, kiedy się okazało, że zawiera przepisy pozwalające ministrowi sprawiedliwości gromadzić i przetwarzać dane osobowe wszystkich uczestników postępowań sądowych. I to bez ich zgody i wiedzy. Regulacje zakwestionował m.in. generalny inspektor ochrony danych osobowych. Wskazywał, że zagrożona jest prywatność obywateli. Sędziowie zarzucili zaś szefowi resortu, że po takie informacje będzie mógł sięgać niemal dowolnie, wykorzystując do tego systemy informatyczne. Minister sprawiedliwości nie zgodził się z tym zarzutami, nazywając je hańbiącymi insynuacjami.

W tej sytuacji prezydent, przed decyzją o złożeniu podpisu pod nowelą, zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o opinię. Ta wskazała, że ma obawy co do zgodności przepisów z ustawą zasadniczą i poprosiła głowę państwa o skierowanie noweli pod osąd TK. Tu jednak również nie obyło się bez zgrzytów: część członków rady nie zgodziła się z tym stanowiskiem i zgłosiła do niego zdanie odrębne, choć żadne przepisy tego nie przewidują. Wśród protestujących był minister sprawiedliwości i parlamentarzyści.

Skierowanie przez prezydenta wniosku o zbadanie noweli pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą nie oznacza, że nie wejdzie ona w życie w planowanym terminie, tj. w czerwcu tego roku. Prezydent może bowiem skierować ustawę do TK w trybie prewencyjnym, czyli przed jej podpisaniem, albo już po złożeniu pod nią podpisu. I tym razem raczej wybierze tę drugą możliwość.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sasanka(2015-03-13 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Bój toczy się tu pomiędzy władzą wykonawczą a sądowniczą. Zastanawia mnie czy Trybunał Konstytucyjny, który należy do władzy sądowniczej, będzie w stanie bezstronnie rozstrzygnąć tę sprawę.
    Tylko jeśli nie TK, to KTO?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane