statystyki

Ustawa o komornikach sądowych: Nie można płacić za nic

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 05.03.2015, 08:18
dług, pieniądze, portfel

Przepisy, które pozwalają komornikowi pobrać opłatę również, gdy dłużnik sam opuści lokal, są niezgodne z konstytucją – uważa Sejmźródło: ShutterStock

Przepisy, które pozwalają komornikowi pobrać opłatę również, gdy dłużnik sam opuści lokal, są niezgodne z konstytucją – uważa Sejm

Teza ta znalazła się w stanowisku izby niższej, które niedawno zostało przekazane Trybunałowi Konstytucyjnemu. O zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1376 ze zm. – dalej: u.k.s.e.) zwrócił się poznański sąd rejonowy. Zgodnie z tymi regulacjami komornik może zainkasować opłatę w wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, także gdy dłużnik – po otrzymaniu wezwania – sam wyniesie się z lokalu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • e(2015-03-05 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  Nie odnosząc się tu w ogóle do kwestii eksmisji, zdarza się, że komornicy oraz personel kancelarii mają wielką swobodę w czynnościach egzekucyjnych i robią z wierzycielem „niestety co chcą, i jak chcą”, a ten za wiele lub nic finalnie mnie może na to poradzić, podobnie czasami np. niektóre sądy; prokuratury parlament z pomocą prezydenta zresztą też uchwala w większości przepisy „unicestwiające” na wszelki sposób własny naród, a na pewno jego większą część czy suweren ?!

  Odpowiedz
 • sn(2015-03-05 23:14) Zgłoś naruszenie 00

  Te przepisy chociażby tylko patrząc na postępowanie ich z terenu Łodzi (traktor Mława,narzędzia i traktor pod Łodzią ,zabrane auta kobicie info TV,prasa) to wieje grozą jakiejś "mafii "(dziś sprawa dla reportera w TV) jakby pozostał relikt samowoli postkomunistycznej , władzy urzędniczej ,krętactwo ,naciąganie prawa ,a często wręcz rozbój w majestacie prawa , ni jak nie pasującej do Państwa Prawa i demokratycznego. Przecież niby mamy organy nadzoru Państwa (Rząd -MS i partie polityczne w Sejmie) , które takie praktyki i prawo powinni ukrócić i to natychmiast , bo zło ma szerokie korzenie ,te ostatnie fakty to tylko szczyt góry lodowej !!!

  Odpowiedz
 • Emeryt(2015-03-08 07:40) Zgłoś naruszenie 00

  Do poz. 2. Za komuny gdy komornik przychodził z milicjantem i zdarzyłaby się taka sprawa jak rolnika z Mławy, to zarówno komornik jak i milicjant zmieniliby zawód. Może za tzw. komuny było ograniczenie wolności osobistych obywateli ale poczucie bezpieczeństwa było o wiele większe. I na pewno komornik nie miałby odwagi zabrać jakąś rzecz od osoby, która nie jest na wyroku sądowym.
  Dziś brak jest ciągle ustawy o odpowiedzialności urzędników. Gdyby ten komornik wiedział, że za taki przekręt odpowie całym majątkiem i musi jeszcze pokryć straty w 100% na pewno nie zrobiłby takiego numeru. Gdyby urzędnik w US wiedział, że za swoją decyzje odpowie również materialnie to na pewno przeczytałby przepisy 100 razy, żeby nie popełnić błędu. Już sam marszałek Piłsudski mówił: Polska to piękny kraj, ale ludzie ***** I taka jest prawda.

  Odpowiedz
 • suveren(2015-03-16 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  Zapominacie, że za komuny komornik sądowy był pracownikiem etatowym sądu jak do dzisiaj poborca podatkowy jest pracownikiem urzędu skarbowego. Komu zależało na stworzeniu takiej korporacji...? Policzyłem na przykładzie Sądu w Dąbrowie Górniczej, że gdyby komornicy znów wrócili na etaty sądowe budżet sądu wzrósłby o przeszło 27% biorąc pod uwagę statystyczne dane o przychodach kancelarii komorniczych. Z jakiego powodu ustawowa stawka za godzinową czynność komornika jest przeszło czterokrotnie wyższa od stawki wynagrodzenia I Prezesa Sądu Najwyższego. Zlikwidujmy korporację i zatrudnijmy komorników w sądach a skończą się problemy z egzekucją a do wymiaru sprawiedliwości trafią pieniądze, na których uwłaszcza się grupka bezkarnych komorników.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane