statystyki

Komornik bez pieniędzy z prokuratury

autor: Michał Culepa02.03.2015, 07:08; Aktualizacja: 02.03.2015, 10:26
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych.

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych.źródło: ShutterStock

Komornicy nie mogą domagać się od prokuratur zwrotu kosztów zabezpieczeń mienia oskarżonego w procesie karnym – uchwalił Sąd Najwyższy. Chodzi o dobra zajęte na poczet grzywien, nawiązek i innych świadczeń, a także przedmiotów służących popełnieniu przestępstwa, które później podlegają przepadkowi.

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych. Sądy w takich sprawach orzekały różnie, gdyż przepisy nie są pod tym względem jednoznaczne. Wprawdzie te o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwalniają prokuratora od ponoszenia tych obciążeń, ale ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 1997 r. nr 133, poz. 882 ze zm.) nie zawiera analogicznych zwolnień. Dlatego komornicy – na podstawie jej art. 39 – domagali się od prokuratur zwrotu wydatków na specjalistyczny transport zajętych rzeczy, refundację kosztów ich przechowania i zabezpieczenia, koszty korespondencji, przejazdów, ogłoszeń itp. Żądali także – na podstawie art. 40 ustawy komorniczej – wypłaty przez prokuratury zaliczek pieniężnych na poczet tych kosztów.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane