statystyki

Komornik bez pieniędzy z prokuratury

autor: Michał Culepa02.03.2015, 07:08; Aktualizacja: 02.03.2015, 10:26
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych.

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych.źródło: ShutterStock

Komornicy nie mogą domagać się od prokuratur zwrotu kosztów zabezpieczeń mienia oskarżonego w procesie karnym – uchwalił Sąd Najwyższy. Chodzi o dobra zajęte na poczet grzywien, nawiązek i innych świadczeń, a także przedmiotów służących popełnieniu przestępstwa, które później podlegają przepadkowi.

Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego odpowiadał na pytanie, czy prokurator musi ponosić opłaty egzekucyjne i zaliczki na wydatki komorników w sytuacji, gdy to na jego zlecenie komornik ma dokonywać zabezpieczeń majątkowych. Sądy w takich sprawach orzekały różnie, gdyż przepisy nie są pod tym względem jednoznaczne. Wprawdzie te o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwalniają prokuratora od ponoszenia tych obciążeń, ale ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 1997 r. nr 133, poz. 882 ze zm.) nie zawiera analogicznych zwolnień. Dlatego komornicy – na podstawie jej art. 39 – domagali się od prokuratur zwrotu wydatków na specjalistyczny transport zajętych rzeczy, refundację kosztów ich przechowania i zabezpieczenia, koszty korespondencji, przejazdów, ogłoszeń itp. Żądali także – na podstawie art. 40 ustawy komorniczej – wypłaty przez prokuratury zaliczek pieniężnych na poczet tych kosztów.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane