statystyki

Powstanie Centralna Baza Rachunków. Urzędnik znajdzie twoje oszczędności

autor: Patryk Słowik26.02.2015, 07:49; Aktualizacja: 26.02.2015, 09:09
pieniądze

Z założeń ustawy wprowadzającej CBR wynika, że zwiększy się skuteczność poszukiwania majątku dłużników.źródło: ShutterStock

Skarbówka, komornicy sądowi i wiele innych podmiotów już bez problemu ustalą, gdzie Polacy trzymają pieniądze. Rządzący projektują specjalną bazę wiedzy o naszych kontach

Urzędy co prawda nie dowiedzą się, ile pieniędzy ktoś zachomikował, ale w ciągu kilkunastu minut dotrą do pełnych danych posiadaczy kont – w tym numeru telefonu, a także adresów: zamieszkania i e-mailowego. To wszystko także w odniesieniu do osób, które niedawno zamknęły konta: dane bowiem będą przechowywane w systemie przez 5 lat od likwidacji rachunku.

– Celem wprowadzenia bazy jest zwiększenie kontroli administracyjnej oraz skarbowej nad podmiotami prywatnymi i gospodarczymi w kwestiach finansowych – tłumaczy dr Mariusz Bidziński, partner w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. – O ile jednak zrozumiałe są weryfikacja i raportowanie niektórych danych, o tyle szeroka ingerencja, a nawet inwigilacja, jest niepokojąca – dodaje mec. Bidziński.

Z założeń ustawy wprowadzającej CBR wynika, że zwiększy się skuteczność poszukiwania majątku dłużników. Organy podatkowe i egzekucyjne nie będą już musiały rozsyłać wielu zapytań do banków, poszukując kapitału. Wystarczy jeden wniosek do CBR. Obecne rozwiązanie – jak wskazuje zespół składający się ze specjalistów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz przedstawicieli prokuratora generalnego – jest dla urzędników zbyt czasochłonne i kosztowne. Zyskają też niektórzy obywatele, m.in. spadkobiercy. Za niewielką opłatą będą mogli ustalić, gdzie ulokowany jest majątek ich zmarłych bliskich.

Eksperci spoza rządu są jednak sceptyczni. – Zmierzamy w kierunku państwa policyjnego. Wielki Brat czuwa, aby wszyscy chodzili jak w zegarku – mówi Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak wskazuje, niedawno premier Kopacz przekonywała, że prawo trzeba pisać z myślą o uczciwych obywatelach. Jednak władzy idealnie wychodzi tworzenie jedynie tych ustaw, które rozwijają system kontroli.

Jak ustalił DGP, ekspercki zespół złożony z przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i finansów oraz prokuratora generalnego przygotował założenia do projektu ustawy o Centralnej Bazie Rachunków. Jak czytamy w uzasadnieniu, „ideą przyświecającą przyszłej regulacji jest zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego”. Co to oznacza, możemy przeczytać niewiele dalej: „Usprawnienie działań organów kontroli skarbowej, organów podatkowych, organów celnych, organów egzekucyjnych prowadzących egzekucję administracyjną należności pieniężnych i podmiotów publicznoprawnych uprawnionych do żądania wykonania obowiązków o charakterze pieniężnym w drodze egzekucji administracyjnej, organów informacji finansowej, KNF, komorników sądowych”. Niniejszy cel w dokumencie jest pogrubiony i podkreślony.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • niespooko(2015-02-26 19:30) Zgłoś naruszenie 40

  rewelacyjny pomysł. po jego wprowadzeniu żadna mafia, czy to skarbowa czy inna nie będzie miała problemów z ustaleniem, którego Polaka warto oskubać a którego nie. od razu dane o wielkości majątku, gdzie się znajduje, gdzie dana osoba przebywa, e-mail, telefon, itd. itd

  Odpowiedz
 • ara 123(2015-03-04 22:25) Zgłoś naruszenie 20

  TO ,,korba''! i to ma być ochrona danych . Może należy podać jeszcze do rachunku i lokaty rozmiar ,,gaci'' .
  Komornicy maja nieograniczone prawa . Prezesi Sadów chronią Komorników ,,rękami i nogami '' , a ci maja w ,,d...pie'' skargi dłużników , czasem tylko jak szwagra traktor zlicytują to poświęcą jednego asesora To skandal , żeby każdy urzędas i komornik miał prawo wglądu w rachunki i lokaty . Kto będzie poszkodowany - zwykły szary obywatel co ma lokatę 5000 zł , a ci co mają miliony to w Luxemburgu i Szwajcarii kasę będą trzymać . Kolejny durny pomysł naszej fantastycznej władzy . Obywatele zakładajmy konta wu naszych Sąsiadów - Czechów , Słowaków, Niemców ,- tam nikt nie udostępni waszych ,,szalonych '' oszczędności W WYSOKOŚCI 1500 EURO . Bogaci i tak nie trzymają kasy w kraju .

  Odpowiedz
 • Jacek(2015-02-27 02:25) Zgłoś naruszenie 10

  Mi i mojej żonie mogą skoczyć na... w zasadzie na co chcą, nigdy żadne z nas nie miało konta, i nie zamierza mieć... I niech nam skoczą... :P

  Odpowiedz
 • obywatel tego jedynego w swoim rodzaju kraju(2015-02-26 17:59) Zgłoś naruszenie 10

  Polska to jest jedyna w swoim rodzaju nigdzie indziej nie znajdziecie takiego kraju jak Polska tu nawet byki się cielą a gruszki rosną na wierzbie co was to dziwi to następne pomysły naszych radzących będą jeszcze ciekawsze a to w końcu doprowadzi do jednego ..wiecie co mam na myśli w końcu ktoś nie wytrzyma albo naród albo rżąd

  Odpowiedz
 • Dobromir(2015-02-27 08:08) Zgłoś naruszenie 10

  Polak nie byłby sobą gdyby nie próbował obejść takiego "udogodnienia". Mam tutaj na myśli osoby które dysponują jakąś większą gotówką - ale niekoniecznie. Można ratować się zakładając konto w zagranicznym banku. Np. w UK są banki w których można takie konto założyć zdalnie bez osobistej wizyty. Bywając na Wyspach a ...mając jeszcze jakiś adres zameldowania ...wszystkie banki są otwarte. Kto będzie chciał coś ukryć to i ta ukryje. Polak potrafi. !!!

  Odpowiedz
 • Bezprawnik(2015-02-26 10:41) Zgłoś naruszenie 10

  Idealnie działania Państwa wpisują się w treść notatki Kapicy na spotkaniu Naczelników US.Totalna inwigilacja Państwa w stosunku do obywatela.Podważa się zaufanie obywatel Państwo-Państwo obywatel.Stajemy się społeczeństwem zniewalanym przez chory pełen absurdów system.Te pomysły i absurdy tworzą się w chorych umysłach urzędników.Nie dziwmy się zatem,że urzędnicy w tym sędziowie,komornicy urzędy skarbowe dokonują jawnej grabieży majątków,zawiązują koalicję,tworzą grupy przestępcze pod pozorem legalnie działających instytucji,czy w imię realizacji określonych postępowań.To jest zielone światło dla takich dzikich,niekontrolowanych działań.Sprawa bandyckiej kradzieży komorników dobitnie tego jest przykładem.Nie byłoby tego gdyby nie takie właśnie "wewnętrzne" Kapicowe zalecenia,polecenia i ciche przyzwolenie przełożonych.Zrodziło to patologię w którą teraz rządzący ślepo brną tworząc chore wątpliwe prawnie systemy inwigilowania swoich obywateli.Inwigilacja w obecnym stanie prawnym w Polsce jest zabroniona i karana.Zdaje się,że przepisy prawa w Polsce nie wszystkich dotyczą.

  Odpowiedz
 • POlok(2015-02-26 12:46) Zgłoś naruszenie 10

  Głosować na PO i tylko na PO

  Odpowiedz
 • Eh...(2015-02-27 02:27) Zgłoś naruszenie 10

  Do Rafi: Bardziej spadkobiercom przydała by się baza gdzie można znaleźć informację jakie miał zobowiązania czyt. długi. Nie jeden spadkobierca się zdziwił jak zamiast wymarzonego majątku trafił na bruk z powodu odziedziczenia zobowiązań i utraty swojego dobytku z tego powodu. Jakoś nikt takiej bazy w celu ochrony takich osób jak Ty nie kwapi się stworzyć.

  To tylko taka jedna i to dość kiepska z wymówek by stworzyć system w kraju, którym już władowano większość obywateli w długi.

  Wracając do sprawy trzymania pieniędzy na kontach przez dłużników to taki delikwent mając choć trochę oleju w głowie nie trzyma żadnych pieniędzy na koncie bankowym bo nawet bez takiego systemu komornicy czy urzędnicy znajdują te konta tylko trochę więcej czasu na to potrzebują. Pomysłodawcom i lobbystom po prostu zachciewa się takich informacji natychmiast i taki jest cel.

  Odpowiedz
 • zib(2015-02-26 16:53) Zgłoś naruszenie 10

  To przygotowanie do totalnej kontroli obywatela po nadchodzącej wojnie jądrowej. Gdy do władzy dojdą dyktatorzy Antychrysta i zażadają chipy za żywnośc, wtedy kontrola nad finansami będzie bardzo wazna by skutecznie utrzymać totalną kontrolę...

  Odpowiedz
 • masta(2015-03-04 01:21) Zgłoś naruszenie 10

  ahhahahaa, jasne już pierwszego dnia działalności CBR wyciągam wszystkie pieniądze z banku. Wystarczy, ze zrobi tak 5% ludzi przechowywujacych tam pieniadze i mamy swiatowy krach w finansach :P

  Niech jeszcze bykowe i kastralny wprowadza i ******* skladki nie tylko z ofe ale i zus :) powodzenia.

  MOze wiecej osob sie nauczy jak nie placic podatkow i kupowac bez vat.

  Odpowiedz
 • mmmmmmm(2015-02-27 13:46) Zgłoś naruszenie 10

  Pozostaje skarpeta!

  Odpowiedz
 • wjw(2015-02-26 09:40) Zgłoś naruszenie 10

  Pozostaje tradycyjny materac, bieliźniarka albo skarpeta ?

  Odpowiedz
 • Rafi(2015-02-26 18:26) Zgłoś naruszenie 12

  Pomysł ma oczywiście swoje minusy. Ale ma też i swoje plus. Jakie?
  Sam mam taką sytuacje, iż posiadam domniemanie że mój zmarły dziadek mógł posiadać gdzieś konto bankowe o którym nikt z rodziny nie wie. Co gorsza nawet nie bardzo wiadomo gdzie ewentualnie to sprawdzić, trzeba chyba odwiedzić oddziały bankowe w promieniu 20km. I też nie ma pewności, czy wszystkie banki zechcą sprawdzić czy taka osoba zakładała u nich konto.
  Dla mnie taka baza to prawdziwy skarb. Mógłbym szybko ustalić czy moje domniemanie ma pokrycie w faktach, czy też jest tylko pustym domniemaniem.

  Odpowiedz
 • 123(2015-02-26 21:54) Zgłoś naruszenie 10

  http://wgospodarce.pl/informacje/18940-mamy-rekord-polska-najbardziej-zbiurokratyzowanym-krajem-globu

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-26 16:58) Zgłoś naruszenie 11

  Pierwszy kror do zabrania oszczedności Polaków - jak na Cyprze. Zajumana kasa z ofe sie konczy

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-26 08:57) Zgłoś naruszenie 10

  Kolejny wkład "opiekuńczego państwa" w dochody mafii i ścierwojadów wszelakich .
  I ku uciesze sąsiadów .

  Odpowiedz
 • JAN(2015-02-26 20:24) Zgłoś naruszenie 01

  RAFI - ty sobie zimny okład na głowę zrób...i tak z 10 razy przeczytaj artykuł to może coś w końcu zrozumiesz

  Odpowiedz
 • as(2015-03-03 14:19) Zgłoś naruszenie 01

  Jedynie bogaci benda mogli chowac kase w fundacjach czy trustach. Kazdy biedy czy majacy niby pieniadze ale niezbyt wiele w stosunku do bogaczy np pare milionow bedzie na widelcu.

  Odpowiedz
 • ja(2015-02-27 14:15) Zgłoś naruszenie 02

  Rafi, ty najarałeś się czegoś, prawda?

  Odpowiedz
 • Glosujcie na nas - BARANY !(2015-02-28 10:01) Zgłoś naruszenie 01

  Glosujcie na nas - naiwne barany ! Hasla lewacko-liberalnych przestepcow nadal aktualne.
  Glosujcie na swoich rzeznikow,oni bezplatnie POobcinaja wam glupie lby z mozgami chorymi na "lemingowacialosc"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane