statystyki

Powstanie Centralna Baza Rachunków. Urzędnik znajdzie twoje oszczędności

autor: Patryk Słowik26.02.2015, 07:49; Aktualizacja: 26.02.2015, 09:09
pieniądze

Z założeń ustawy wprowadzającej CBR wynika, że zwiększy się skuteczność poszukiwania majątku dłużników.źródło: ShutterStock

Skarbówka, komornicy sądowi i wiele innych podmiotów już bez problemu ustalą, gdzie Polacy trzymają pieniądze. Rządzący projektują specjalną bazę wiedzy o naszych kontach

Urzędy co prawda nie dowiedzą się, ile pieniędzy ktoś zachomikował, ale w ciągu kilkunastu minut dotrą do pełnych danych posiadaczy kont – w tym numeru telefonu, a także adresów: zamieszkania i e-mailowego. To wszystko także w odniesieniu do osób, które niedawno zamknęły konta: dane bowiem będą przechowywane w systemie przez 5 lat od likwidacji rachunku.

– Celem wprowadzenia bazy jest zwiększenie kontroli administracyjnej oraz skarbowej nad podmiotami prywatnymi i gospodarczymi w kwestiach finansowych – tłumaczy dr Mariusz Bidziński, partner w kancelarii Chmaj i Wspólnicy. – O ile jednak zrozumiałe są weryfikacja i raportowanie niektórych danych, o tyle szeroka ingerencja, a nawet inwigilacja, jest niepokojąca – dodaje mec. Bidziński.

Z założeń ustawy wprowadzającej CBR wynika, że zwiększy się skuteczność poszukiwania majątku dłużników. Organy podatkowe i egzekucyjne nie będą już musiały rozsyłać wielu zapytań do banków, poszukując kapitału. Wystarczy jeden wniosek do CBR. Obecne rozwiązanie – jak wskazuje zespół składający się ze specjalistów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Finansów oraz przedstawicieli prokuratora generalnego – jest dla urzędników zbyt czasochłonne i kosztowne. Zyskają też niektórzy obywatele, m.in. spadkobiercy. Za niewielką opłatą będą mogli ustalić, gdzie ulokowany jest majątek ich zmarłych bliskich.

Eksperci spoza rządu są jednak sceptyczni. – Zmierzamy w kierunku państwa policyjnego. Wielki Brat czuwa, aby wszyscy chodzili jak w zegarku – mówi Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak wskazuje, niedawno premier Kopacz przekonywała, że prawo trzeba pisać z myślą o uczciwych obywatelach. Jednak władzy idealnie wychodzi tworzenie jedynie tych ustaw, które rozwijają system kontroli.

Jak ustalił DGP, ekspercki zespół złożony z przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i finansów oraz prokuratora generalnego przygotował założenia do projektu ustawy o Centralnej Bazie Rachunków. Jak czytamy w uzasadnieniu, „ideą przyświecającą przyszłej regulacji jest zwiększenie przejrzystości i bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego”. Co to oznacza, możemy przeczytać niewiele dalej: „Usprawnienie działań organów kontroli skarbowej, organów podatkowych, organów celnych, organów egzekucyjnych prowadzących egzekucję administracyjną należności pieniężnych i podmiotów publicznoprawnych uprawnionych do żądania wykonania obowiązków o charakterze pieniężnym w drodze egzekucji administracyjnej, organów informacji finansowej, KNF, komorników sądowych”. Niniejszy cel w dokumencie jest pogrubiony i podkreślony.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

 • niespooko(2015-02-26 19:30) Zgłoś naruszenie 40

  rewelacyjny pomysł. po jego wprowadzeniu żadna mafia, czy to skarbowa czy inna nie będzie miała problemów z ustaleniem, którego Polaka warto oskubać a którego nie. od razu dane o wielkości majątku, gdzie się znajduje, gdzie dana osoba przebywa, e-mail, telefon, itd. itd

  Odpowiedz
 • ara 123(2015-03-04 22:25) Zgłoś naruszenie 20

  TO ,,korba''! i to ma być ochrona danych . Może należy podać jeszcze do rachunku i lokaty rozmiar ,,gaci'' .
  Komornicy maja nieograniczone prawa . Prezesi Sadów chronią Komorników ,,rękami i nogami '' , a ci maja w ,,d...pie'' skargi dłużników , czasem tylko jak szwagra traktor zlicytują to poświęcą jednego asesora To skandal , żeby każdy urzędas i komornik miał prawo wglądu w rachunki i lokaty . Kto będzie poszkodowany - zwykły szary obywatel co ma lokatę 5000 zł , a ci co mają miliony to w Luxemburgu i Szwajcarii kasę będą trzymać . Kolejny durny pomysł naszej fantastycznej władzy . Obywatele zakładajmy konta wu naszych Sąsiadów - Czechów , Słowaków, Niemców ,- tam nikt nie udostępni waszych ,,szalonych '' oszczędności W WYSOKOŚCI 1500 EURO . Bogaci i tak nie trzymają kasy w kraju .

  Odpowiedz
 • Jacek(2015-02-27 02:25) Zgłoś naruszenie 10

  Mi i mojej żonie mogą skoczyć na... w zasadzie na co chcą, nigdy żadne z nas nie miało konta, i nie zamierza mieć... I niech nam skoczą... :P

  Odpowiedz
 • obywatel tego jedynego w swoim rodzaju kraju(2015-02-26 17:59) Zgłoś naruszenie 10

  Polska to jest jedyna w swoim rodzaju nigdzie indziej nie znajdziecie takiego kraju jak Polska tu nawet byki się cielą a gruszki rosną na wierzbie co was to dziwi to następne pomysły naszych radzących będą jeszcze ciekawsze a to w końcu doprowadzi do jednego ..wiecie co mam na myśli w końcu ktoś nie wytrzyma albo naród albo rżąd

  Odpowiedz
 • Dobromir(2015-02-27 08:08) Zgłoś naruszenie 10

  Polak nie byłby sobą gdyby nie próbował obejść takiego "udogodnienia". Mam tutaj na myśli osoby które dysponują jakąś większą gotówką - ale niekoniecznie. Można ratować się zakładając konto w zagranicznym banku. Np. w UK są banki w których można takie konto założyć zdalnie bez osobistej wizyty. Bywając na Wyspach a ...mając jeszcze jakiś adres zameldowania ...wszystkie banki są otwarte. Kto będzie chciał coś ukryć to i ta ukryje. Polak potrafi. !!!

  Odpowiedz
 • Bezprawnik(2015-02-26 10:41) Zgłoś naruszenie 10

  Idealnie działania Państwa wpisują się w treść notatki Kapicy na spotkaniu Naczelników US.Totalna inwigilacja Państwa w stosunku do obywatela.Podważa się zaufanie obywatel Państwo-Państwo obywatel.Stajemy się społeczeństwem zniewalanym przez chory pełen absurdów system.Te pomysły i absurdy tworzą się w chorych umysłach urzędników.Nie dziwmy się zatem,że urzędnicy w tym sędziowie,komornicy urzędy skarbowe dokonują jawnej grabieży majątków,zawiązują koalicję,tworzą grupy przestępcze pod pozorem legalnie działających instytucji,czy w imię realizacji określonych postępowań.To jest zielone światło dla takich dzikich,niekontrolowanych działań.Sprawa bandyckiej kradzieży komorników dobitnie tego jest przykładem.Nie byłoby tego gdyby nie takie właśnie "wewnętrzne" Kapicowe zalecenia,polecenia i ciche przyzwolenie przełożonych.Zrodziło to patologię w którą teraz rządzący ślepo brną tworząc chore wątpliwe prawnie systemy inwigilowania swoich obywateli.Inwigilacja w obecnym stanie prawnym w Polsce jest zabroniona i karana.Zdaje się,że przepisy prawa w Polsce nie wszystkich dotyczą.

  Odpowiedz
 • POlok(2015-02-26 12:46) Zgłoś naruszenie 10

  Głosować na PO i tylko na PO

  Odpowiedz
 • Eh...(2015-02-27 02:27) Zgłoś naruszenie 10

  Do Rafi: Bardziej spadkobiercom przydała by się baza gdzie można znaleźć informację jakie miał zobowiązania czyt. długi. Nie jeden spadkobierca się zdziwił jak zamiast wymarzonego majątku trafił na bruk z powodu odziedziczenia zobowiązań i utraty swojego dobytku z tego powodu. Jakoś nikt takiej bazy w celu ochrony takich osób jak Ty nie kwapi się stworzyć.

  To tylko taka jedna i to dość kiepska z wymówek by stworzyć system w kraju, którym już władowano większość obywateli w długi.

  Wracając do sprawy trzymania pieniędzy na kontach przez dłużników to taki delikwent mając choć trochę oleju w głowie nie trzyma żadnych pieniędzy na koncie bankowym bo nawet bez takiego systemu komornicy czy urzędnicy znajdują te konta tylko trochę więcej czasu na to potrzebują. Pomysłodawcom i lobbystom po prostu zachciewa się takich informacji natychmiast i taki jest cel.

  Odpowiedz
 • zib(2015-02-26 16:53) Zgłoś naruszenie 10

  To przygotowanie do totalnej kontroli obywatela po nadchodzącej wojnie jądrowej. Gdy do władzy dojdą dyktatorzy Antychrysta i zażadają chipy za żywnośc, wtedy kontrola nad finansami będzie bardzo wazna by skutecznie utrzymać totalną kontrolę...

  Odpowiedz
 • masta(2015-03-04 01:21) Zgłoś naruszenie 10

  ahhahahaa, jasne już pierwszego dnia działalności CBR wyciągam wszystkie pieniądze z banku. Wystarczy, ze zrobi tak 5% ludzi przechowywujacych tam pieniadze i mamy swiatowy krach w finansach :P

  Niech jeszcze bykowe i kastralny wprowadza i ******* skladki nie tylko z ofe ale i zus :) powodzenia.

  MOze wiecej osob sie nauczy jak nie placic podatkow i kupowac bez vat.

  Odpowiedz
 • mmmmmmm(2015-02-27 13:46) Zgłoś naruszenie 10

  Pozostaje skarpeta!

  Odpowiedz
 • wjw(2015-02-26 09:40) Zgłoś naruszenie 10

  Pozostaje tradycyjny materac, bieliźniarka albo skarpeta ?

  Odpowiedz
 • Rafi(2015-02-26 18:26) Zgłoś naruszenie 12

  Pomysł ma oczywiście swoje minusy. Ale ma też i swoje plus. Jakie?
  Sam mam taką sytuacje, iż posiadam domniemanie że mój zmarły dziadek mógł posiadać gdzieś konto bankowe o którym nikt z rodziny nie wie. Co gorsza nawet nie bardzo wiadomo gdzie ewentualnie to sprawdzić, trzeba chyba odwiedzić oddziały bankowe w promieniu 20km. I też nie ma pewności, czy wszystkie banki zechcą sprawdzić czy taka osoba zakładała u nich konto.
  Dla mnie taka baza to prawdziwy skarb. Mógłbym szybko ustalić czy moje domniemanie ma pokrycie w faktach, czy też jest tylko pustym domniemaniem.

  Odpowiedz
 • 123(2015-02-26 21:54) Zgłoś naruszenie 10

  http://wgospodarce.pl/informacje/18940-mamy-rekord-polska-najbardziej-zbiurokratyzowanym-krajem-globu

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-26 16:58) Zgłoś naruszenie 11

  Pierwszy kror do zabrania oszczedności Polaków - jak na Cyprze. Zajumana kasa z ofe sie konczy

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-26 08:57) Zgłoś naruszenie 10

  Kolejny wkład "opiekuńczego państwa" w dochody mafii i ścierwojadów wszelakich .
  I ku uciesze sąsiadów .

  Odpowiedz
 • JAN(2015-02-26 20:24) Zgłoś naruszenie 01

  RAFI - ty sobie zimny okład na głowę zrób...i tak z 10 razy przeczytaj artykuł to może coś w końcu zrozumiesz

  Odpowiedz
 • as(2015-03-03 14:19) Zgłoś naruszenie 01

  Jedynie bogaci benda mogli chowac kase w fundacjach czy trustach. Kazdy biedy czy majacy niby pieniadze ale niezbyt wiele w stosunku do bogaczy np pare milionow bedzie na widelcu.

  Odpowiedz
 • ja(2015-02-27 14:15) Zgłoś naruszenie 02

  Rafi, ty najarałeś się czegoś, prawda?

  Odpowiedz
 • Glosujcie na nas - BARANY !(2015-02-28 10:01) Zgłoś naruszenie 01

  Glosujcie na nas - naiwne barany ! Hasla lewacko-liberalnych przestepcow nadal aktualne.
  Glosujcie na swoich rzeznikow,oni bezplatnie POobcinaja wam glupie lby z mozgami chorymi na "lemingowacialosc"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane