statystyki

Prof. Andrzej Kidyba: SN wyprostował kulawą praktykę w prawie spółek

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk13.02.2015, 07:40; Aktualizacja: 13.02.2015, 09:53
Zgodnie z przepisami i tradycją mamy trzy rodzaje prokury: samodzielną, łączną i ostatnio oddziałową - podkreśla ekspert

Zgodnie z przepisami i tradycją mamy trzy rodzaje prokury: samodzielną, łączną i ostatnio oddziałową - podkreśla ekspertźródło: Materiały Prasowe

Prof. Andrzej Kidyba Umowy zawarte przez prokurenta działającego z członkiem zarządu są ważne

Czy jednoosobowy przedsiębiorca wpisany do ewidencji (CEIDG) ma prawo mieć prokurenta, czy nie, jak utrzymują niektórzy profesorowie prawa?

Po pierwsze, rejestrem przedsiębiorców jest nie tylko nazwana tak przez ustawę część Krajowego Rejestru Sądowego, lecz także kiedyś gminne, a dziś centralna ewidencja. Wszystko trzeba oceniać, pamiętając o historii zjawiska i celu przepisów. Przecież miał być jeden rejestr dla wszystkich przedsiębiorców. Dlatego awansem przyjęto – dodając przepisy o prokurze do kodeksu cywilnego – że dotyczy ona przedsiębiorców wpisanych do rejestru. Po drugie, jaka byłaby logika w tym, że wyłącza się możliwość udzielania prokury przez dwa miliony prowadzących działalność gospodarczą? I po trzecie – jaka jest podstawa do twierdzenia, że CEIDG nie jest rejestrem przedsiębiorców?

Dowodem na to, że prokura miała być i jest dla wszystkich, jest również przepis, który przewiduje, że nie wygasa ona z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Poza tym niektórzy wpisani do ewidencji zatrudniają po 200 osób, a spółki z o.o. bywają jednoosobowe i zakładane do niewielkich przedsięwzięć. Po co więc podział na dwie grupy? Tym bardziej, że ci spoza KRS i tak mają słabszą ochronę w obrocie.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • przeciętny praktyk(2015-02-13 10:15) Zgłoś naruszenie 10

  Mimo wszystko warto czytać przepisy - jeżeli czytam, że przy prokurze klasycznej dowodem, że prokurent wie o zrobieniu go prokurentem i wyrażeniu zgody na to jest wzór podpisu, a przy e-spółce nie ma analogicznego rozwiązania ("nie uczyniono tego" jak mówi prof. Kidyba) to mam wrażenie, że ani profesor ani pani redaktor nie czytali tych przepisów. Drodzy Państwo - przecież nie ma od stycznia w ogóle składania wzorów podpisów.
  Znowelizowany art. 19a ust. 5 ustawy o KRS stanowi, że "Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki."
  Tak więc przy e-spółce tak samo jak przy papierowej spółce musi być wyrażona taka zgoda. Czytajcie przepisy. Skoro ja - przeciętny praktyk je stosujący je widzę to chyba też powinniście. Cała dywagacja o prokurze jako umowie też dziwi - chyba nikt nie twierdzi, że można ujawnić w rejestrze prokurę jeżeli nie ma zgody prokurenta? Nie odważyłby się wystąpić z takim wnioskiem również 10 lat temu. C tu się więc zmienia?

  Odpowiedz
 • @przeciętny praktyk(2015-02-13 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  PT Przeciętny Praktyku, wzór podpisu składany w rejestrze był dowodem na to, że prokurent wiedział, że go ustanowiono, ale w żaden sposób nie sprawiał, że jednostronna czynność prawna, jaką było i nadal powinno być ustanowienie prokury stawała się kontraktem. Tymczasem właśnie przytoczona treść art.19a ust. 5 ustawy o KRS sprawia, że spółka i kandydat na prokurenta umawiają się na to, że ów wybraniec losu zostanie pełnomocnikiem handlowym przedsiębiorcy. Ot, takie zaburzenie czystości formy. Nic więcej...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane