statystyki

Eksperci zagrożeni pozwami. Coraz więcej postępowań cywilnych toczy się przeciwko biegłym

autor: Piotr Szymaniak05.02.2015, 07:59; Aktualizacja: 05.02.2015, 11:17
Co ciekawe, w marcu 2014 r. rząd przyjął projekt założeń do ustawy o biegłych sądowych, w którym znalazł się zapis, że nowa ustawa powinna zawierać rozwiązanie wyłączające odpowiedzialność cywilnoprawną biegłego za wydaną opinię wobec osób trzecich.

Co ciekawe, w marcu 2014 r. rząd przyjął projekt założeń do ustawy o biegłych sądowych, w którym znalazł się zapis, że nowa ustawa powinna zawierać rozwiązanie wyłączające odpowiedzialność cywilnoprawną biegłego za wydaną opinię wobec osób trzecich.źródło: ShutterStock

Strony, zamiast skarżyć wyroki wydane na podstawie ekspertyz, zaczynają kwestionować opinie biegłych w odrębnych postępowaniach cywilnych. To może prowadzić do chaosu

Projekt ustawy o biegłych sądowych, którego autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, nie rozstrzyga kwestii odpowiedzialności za opinię biegłego wobec osób trzecich. Tymczasem orzecznictwo w tej kwestii jest niejednolite – zdarza się, że sądy dopuszczają pozwy osób pokrzywdzonych opiniami sądowych ekspertów.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • panJacek(2015-02-05 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Oj gazeto, gazeto... raz prof. Widła, potem Wilda, wreszcie Widała.

  Wypadałoby profesora Widłę przeprosić za przekęcanie nazwiska WIDŁA.

  Odpowiedz
 • Joanna Żakowska(2015-02-05 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  A jeśli sędzia , prokurator zupełnie nie reaguje na poświadczenie nieprawdy przez biegłego , notariusza ? Czy to też nie jest przestępstwem ? Czy możemy mówić o państwie prawa jeśli sędziowie , prokuratorzy sami łamią prawo ?

  Odpowiedz
 • czas na zmiany w prawie(2015-02-05 09:57) Zgłoś naruszenie 00

  co pisze P Zakowska, to jest prawda, poza tym żaden biegły nie został ukarany za złodziejskie ekspertyzy, są nietykalni.

  Odpowiedz
 • viatrak(2015-02-05 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Biegły, który łamie prawo, łże w sądzie jak z nut, odwleka, przeinacza wyniki badań i ekspertyz i bierze w łapę to przebiegły.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-05 15:57) Zgłoś naruszenie 00

  I słusznie - skoro nie można pozwać łańcuchowego przebierańca za przekręty procesowe , to chociaż jego sługusa trzeba przeczołgać .
  A z tym "chaosem" , to spoko - większego cyrku , niż jest w tzw. polskich sądach , już nie będzie .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane