statystyki

Sędziowie nie powinni być zaskakiwani odebraniem kilometrówek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 28.01.2015, 08:08
3300 sędziów otrzymuje obecnie zwrot kosztów dojazdu do sądu

3300 sędziów otrzymuje obecnie zwrot kosztów dojazdu do sąduźródło: ShutterStock

Odebranie sędziom prawa do zwrotu kosztów podróży z miejsca zamieszkania do sądu może budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. Wszystko dlatego, że takim zmianom nie towarzyszy żadna regulacja przejściowa, która pozwoliłaby zainteresowanym dostosować się do nowej sytuacji. Taki wniosek płynie z opinii Biura Legislacyjnego Senatu na temat zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych przyjętych przez Sejm 16 stycznia br. Dziś na posiedzeniu komisji nowelizacją zajmą się senatorowie.

Nowela wprowadza zasadę, zgodnie z którą zwrot kilometrówki nie będzie przysługiwał sędziom sądów rejonowych oraz tym sędziom wyższych szczebli, o ile w drodze do pracy pokonują mniej niż 20 km. Legislatorom Senatu nie podoba się przede wszystkim to, że w ustawie przewidziano bardzo krótki termin vacatio legis, bo wynoszący zaledwie trzy miesiące.

„Taki stan rzeczy może budzić zastrzeżenia natury konstytucyjnej, tj. z punktu widzenia standardów ochrony zaufania do państwa i stawianego przez nie prawa oraz ochrony praw nabytych (art. 2 konstytucji)” – wskazano w opinii.

Biuro Legislacyjne Senatu tłumaczy, że w obecnym stanie prawnym zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania sędziego do sądu stanowi jego uprawnienie i tym samym należy do niego stosować gwarancje płynące z zasady państwa prawnego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • edek(2015-01-28 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  Co za brednie. Dajcie im jeszcze posiłki regeneracyjne.

  Odpowiedz
 • Ech(2015-01-28 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  Brak mi słów. Przecież mają gwarantowaną gaże dożywotnio. Skoro wszyscy mają zaciskać pasa ta grupa powinna również.

  Odpowiedz
 • wef(2015-01-28 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  Widać, że mądrzejsi tam ludzie niż w sejmie i komisji sejmowej, brawo

  Odpowiedz
 • gość(2015-01-28 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie do pracy dojeżdżają po 100 km i więcej codziennie i nie dostają zwrotu kosztów podróży. A tyle nie zarabiają co ta grupa zawodowa, i też nie mają imunitetów. Więc o co tu chodzi.Zlikwidować całość.

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2015-01-28 11:39) Zgłoś naruszenie 00

  Dać im zupę z wkładką i bilet na autobus.

  Odpowiedz
 • mmm(2015-01-28 13:46) Zgłoś naruszenie 00

  To jest pozostałość przepisów rodem z PRL gdy w sytuacji niemożności zapewnienia mieszkania dla prokuratora i sędziego w mejscu jego pracy zwracano mu koszty dojazdu z miejscowości gdzie mieszkał w rzeczywiści..Dziś większość sędziów i prokuratorów nie mieszka w siedzibach swoich jednostek z własnego wyboru,Po prostu poza miejscem pracy wybudowali domy, kupili mieszkania itp.Obciążanie Państwa kosztami tych wyborów jest niezrozumiałe i nie znajduje żadnego społecznego uzasadnienia.

  Odpowiedz
 • Lake5(2015-01-28 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Do "co by tu jeszcze...": Twój komentarz to ironia, prawda? Od kiedy przeciętnego obywatela - choćby w przypadku kradzieży - ochronił jakiś sędzia? Ewentualność z maczugą, jawiąca mi się na co dzień jako pozostające w sferze filmowej fikcji kuriozum, w obliczu logiki twojego komentarza nabiera realnego wymiaru. Tylko wtedy znajdzie się jakiś sędzia, który wtedy przypomni co państwo myśli o samosądach. Jak wygląda wymiar sprawiedliwości w przypadku wierzytelności widać po kolejnych nagłówkach prasowych w sprawach komorniczych. Proszę Cię: zlituj się i nie bredź, że kilometrówka wpłynie na poziom wyroków wydawanych w imieniu RP...

  Odpowiedz
 • rth(2015-01-28 16:52) Zgłoś naruszenie 00

  do 8
  jemu chodzi o to, że państwo dziś odbiera sędziom, a ty się cieszysz, jutro odbierze tobie to będziesz płakał. Nie mozna poddawać się zagrywkom napuszczania jednej grupy na inne.

  Odpowiedz
 • doświadczony(2015-01-28 21:25) Zgłoś naruszenie 00

  Zapamiętajcie żelazną zasadę w Polsce : jak politycy mówią że coś zabiorą to NA PEWNO ZABIORĄ, a jak mówią, że coś dadzą to mogą dać lub nie. Już od lat zabierają leki za darmo emerytom, zniżki na bilety komunikacji, deputaty pracownicze, darmowe leki niektórym grupom pracowniczym, itd, itd.

  Odpowiedz
 • rgbd(2015-01-28 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  Do 7: to nie do końca tak. Kilometrówkę zabiera się sędziom rejonowym, a oni często dojeżdżają do małych sądów na prowincji - zgodzili się tam orzekać, bo dostawali zwrot kosztu dojazdu. Prawie nikt z nich się na tę prowincję nie przeprowadza, bo nikt tam nie chce utkwić na stałe, tam nie ma pracy dla ich małżonków ani perspektyw rozwoju dla ich dzieci, poza tym kiedyś chcą awansować do okręgu. Do większości z tych dumnych "stolic powiatu" nie da się tam dojeżdżać do pracy komunikacją publiczną, bo ona dowozi ludzi w drugą stronę, do dużych miast . W tej sytuacji nie w porządku jest zabieranie kilometrówki tym sędziom,, a zostawianie sędziom okręgowym, co sobie pobudowali domki na peryferiach.

  Odpowiedz
 • Lake5(2015-01-28 22:30) Zgłoś naruszenie 00

  Do 9 rth: Wiem jaka intencja przyświecała komentarzowi. Argumentacja rzuciła mnie na kolana, nawet bardziej niż ortografia. Cieszę? Ja się cieszę? W sumie jak czytam przepis to uważam przedmiotową nowelizację za rozsądną i zasadną. Radości we mnie brak, ale żadne nieszczęście owej "ręki sprawiedliwości" tą zmianą nie spotyka.

  Odpowiedz
 • https://www.youtube.com/watch?v=9YqOEe_nq8Q(2015-02-09 21:22) Zgłoś naruszenie 00

  W Rzeczypospolitej Polskiej jest 40 milionów Obywateli ... Więc niech nikt się nie przejmuje kilkoma opiniami ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane