statystyki

Zmiany w kpk: Sprawiedliwość dla bogatych

autor: Ewa Ivanova, Anna Krzyżanowska28.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:48
prawo, sąd

Na podstawie nowych przepisów sędzia z aktywnego dotąd uczestnika sporu stanie się biernym arbitrem.źródło: ShutterStock

Reforma procesu karnego powinna zostać wstrzymana – uważają krakowscy adwokaci. Wskazują, że nowela, która wejdzie w życie 1 lipca br., będzie naruszała prawo do obrony. W swojej ocenie nie są osamotnieni

W efekcie wejścia w życie ustawy zmieniającej kodeks postępowania karnego proces karny zostanie przemodelowany w stronę większej kontradyktoryjności. W praktyce oznaczać to będzie, że sędzia z aktywnego dotąd uczestnika sporu stanie się biernym arbitrem. Efekt? Odpowiedzialność za wynik postępowania zostanie w dużym stopniu przeniesiona na strony i wiele zależeć będzie od ich aktywności na sali rozpraw.

– Jeszcze w toku procesu legislacyjnego wyraźnie sygnalizowaliśmy, że tak ukształtowana nowelizacja k.p.k., która przeniesie ciężar postępowania dowodowego na strony, może skończyć się tym, że będziemy mieć do czynienia ze sprawiedliwością, ale tylko dla bogatych. Czyli dla tych, którzy będą w stanie pozwolić sobie na zaangażowanie profesjonalnych pełnomocników, biur detektywistycznych i innych ekspertów – ocenia dr Adam Bodnar, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Brak należytej ochrony


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • jorry123(2015-01-28 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdury!!! Kolejna manipulacja i straszenie społeczeństwa... W sytuacji, gdy adwokat będzie na żądanie, a nie tak jak teraz na umotywowany wniosek ...

  Odpowiedz
 • 5542(2015-01-28 08:16) Zgłoś naruszenie 00

  Aktywność adwokata na procesie jest uzależniona od wielkości kasy jaką otrzymał od podejrzanego. Najczęściej jest zajęty nie przeprowadzanym procesem lecz innymi sprawami nie związanymi w danym momencie na sali sądowej. Nabiorą dziesiątki spraw i nie panują. Może teraz będą pracować uczciwej.

  Odpowiedz
 • otp(2015-01-29 05:30) Zgłoś naruszenie 00

  Proces inkwizycyjny w braku ławy przysięgłych jest o niebo lepszy od procesu kontradyktoryjnego. Niestety nazwa kojarzy się "ętelegęcji" z zakapturzonym trybunałem wysyłającym ludzi na stos.
  Zasada dochodzenia do prawdy materialnej - była elementem ochrony sprawiedliwości. Teraz sędzia został gospodarzem procesu i ławą przysięgłych w jednej osobie.
  To będzie klapa na całej linii. Ale to państwo istnieje teoretycznie, jak nam uświadomił minister, więc czy my się musimy martwić?

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-01-28 08:35) Zgłoś naruszenie 00

  niektórzy adwokaci już są przeciw reformie bo trzeba będzie zacząć coś robić, przeczytać akta, znać sprawę, zajrzeć do komentarzy, wykazać się, a nie tylko brać pieniądze od klienta jak do tej pory i mówić, że sprawa na pewno wygrana

  Odpowiedz
 • jaa(2015-01-28 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  Czyzby w nowelizacji zniesli zasadę domniemania niewinności? Prokurator nie będzie udowadnial winy, lecz adwokat niewinność oskarżonego?

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2015-01-28 11:45) Zgłoś naruszenie 00

  ZNIEŚĆ PRZYMUS ADWOKACKI, NIECH KAŻDY BRONI SIĘ SAM, A NIE TE PASOŻYTY WYMUSZAJĄ OBRONĘ TYTKO TAM, GDZIE NA TEJ OBRONIE DA SIE ZAROBIĆ ...

  Odpowiedz
 • Iudex(2015-01-28 13:21) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko w kontradyktoryjnym procesie sąd jest całkowicie niezależny i niezawisły. W chwili obecnej niezawisłość i niezależność jest tylko frazesem.

  Odpowiedz
 • średniak(2015-01-28 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  POgody dla bogaczy ciąg dalszy.

  Odpowiedz
 • Nie do końca...(2015-06-28 20:44) Zgłoś naruszenie 00

  No nie do końca jest tak, jak przedstawia to Żniwiarz. Miałam do czynienia z kilkoma kancelariami na terenie Warszawy i to nie jest ZAWSZE tak, że nasi reprezentanci nic nie robią. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że fachowa porada prawna też kosztuje. Jak nie podałeś absolutnie wszystkich informacji to za to też niestety płacisz.
  Masz bardzo stereotypowe podejście do sprawy. Znajdź kancelarię pomocy prawnej, w której radcowie prawni/adwokaci naprawdę mają indywidualne podejście do klienta. Już na pierwszym spotkaniu doskonale widać, jakie jest ich stosunek do konkretnej sprawy i czy udzielą ci pomocy na sali sądowej. Myślę, że tutaj duży plus dla kancelarii, które od niedawna są na rynku i bardzo zależy im na pozyskaniu klienta. Dużym zainteresowaniem cieszą się też e-porady prawne. Może na początek warto skorzystać z takiej opcji i za naprawdę sensowne pieniądze uzyskać wartościową opinię prawną?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane