statystyki

Co grozi za używanie nielegalnego oprogramowania?

autor: Krzysztof Tomaszewski16.01.2015, 18:00
chomik-internet -komputer

Kodeks karny przewiduje, że jeżeli ktoś bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.źródło: Materiały Prasowe

Z początkiem tego roku sprawuję funkcję prezesa zarządu w niewielkiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to zarząd jednoosobowy. Zdążyłem się zorientować, że w spółce są używane bardzo różne programy komputerowe, nie mam natomiast pewności, czy wszystkie są legalne. Na jakie sankcje mogę być narażony, gdyby okazało się, że w firmie używane jest pirackie oprogramowanie – martwi się pan Janusz

Jeśli podejrzenia naszego czytelnika się potwierdzą, konsekwencje mogą być dla niego bardzo poważne. Gdy w spółce z o.o. zarząd jest jednoosobowy, to za używanie nielegalnych programów komputerowych – generalnie – odpowiada prezes. Grożą mu m.in. sankcje za tolerowanie takiego niezgodnego z prawem stanu rzeczy, a także za to, że nie eliminował nieprawidłowości. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za tzw. pomocnictwo odpowiada osoba, która wbrew prawnemu szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego, swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie. Katalog kar (patrz ramka) jest naprawdę pokaźny i dlatego prezes zarządu nie może dopuścić do tego, żeby w spółce zaniedbano kwestie związane z legalnością używanego oprogramowania komputerowego.

Co zatem zrobić? Najpierw trzeba przeprowadzić szczegółową kontrolę sprzętu komputerowego i używanego oprogramowania, żeby upewnić się, czy wszystko jest legalne. Równocześnie należy opracować i wprowadzić sprawny system zarządzania całą sferą związaną z używaniem komputerów i programów. W tym celu warto regularne inwentaryzować programy oraz odnotowywać każdy zakup nowego oprogramowania, wyszczególniając przy tym datę zakupu i fakturę oraz datę i miejsce instalacji. Należy też wprowadzić blokady uniemożliwiające samowolne instalowanie jakichkolwiek programów przez nieuprawnione osoby.

Konieczne jest również systematyczne szkolenie pracowników, bo pracownicy wszystkich szczebli muszą mieć świadomość, że zabronione jest instalowanie nielegalnego oprogramowania w firmowych komputerach lub używanie go w sprawach związanych z działalnością spółki. Podwładni muszą otrzymać wyraźny zakaz kupowania dla potrzeb spółki nie tylko nielegalnego oprogramowania, ale również takiego, co do którego mogą istnieć wątpliwości.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WolfHeart(2015-01-16 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    "Zgodnie z przepisami kodeksu karnego za tzw. pomocnictwo odpowiada osoba, która wbrew prawnemu szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego, swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie."
    Ale skąd miałby brać się ten szczególny obowiązek, warunkujący odpowiedzialność karną? Dla pomocnictwa wymagany jest przynajmniej zamiar ewentualny. Ustalenie, że pracodawca zatrudniający pracowników, którzy potajemnie instalują nielegalne oprogramowanie bez jego wiedzy i zgody, działa umyślnie - dopuszczając tę możliwość, wydaje się tak dalece abstrakcyjne, że prawie niemożliwe.
    Sugerowałbym w artykule skupić się raczej na kwestiach odpowiedzialności cywilnoprawnej za niezachowanie należytej staranności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane