W tym roku akcja odbywa się po raz piętnasty. Za pierwszym razem pomoc dedykowaną otrzymało 30 rodzin. Z informacji przedstawionych przez Stowarzyszenie WIOSNA – organizatora przedsięwzięcia, w tym roku Szlachetna paczka zagości w 18 tysiącach domów.
Idea wymyślona przez księdza Jacka Stryczka polega na zmotywowaniu osoby potrzebującej do walki o lepsze jutro. „Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy” – czytamy w opisie projektu.
Bardzo często wsparcie materialne nie jest wystarczające, gdyż sytuacje życiowe, w których znajdują się obdarowani są bardzo skomplikowane także pod względem prawnym. Stąd pomysł by pomoc dotyczyła także tej sfery. Stowarzyszenie WIOSNA połączyła swoje siły z Dziennikiem Gazeta Prawną i przygotowała projekt WIOSNA Prawników i Dziennika Gazety Prawnej, nad którą patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. Podczas finału Szlachetnej Paczki – 13 grudnia, prawnicy będą udzielać pomocy prawnej zakwalifikowanym osobom w 19 miastach. Do pomysłu dołączyły Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie o zasięgu ogólnopolskim w ramach Szlachetnej Paczki. W roku 2013 porady prawne udzielane były jedynie na terenie Krakowa.
Szlachetna Paczka na dobre zagościła w świadomości Polaków i zbiera coraz większą rzeszę zwolenników. Siostry Radwańskie, Anna i Robert Lewandowscy, Anna Mucha to tylko przykłady znanych i lubianych, który promują akcję w mediach i przygotowują podarunki.
Założenia są proste. Wolontariusze docierają do rodzin, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji. Biorąc pod uwagę warunki bytowe wspólnie przygotowują listę, zawierająca spis niezbędnych rzeczy. Informacje o rodzinach z listami potrzeb umieszczane są w internetowej bazie, z której darczyńcy sami wybierają swoich podopiecznych. Najważniejsze by, jak najwięcej podpunktów listy zostało zrealizowanych. Organizatorzy zachęcają by zaangażować najbliższych, przyjaciół czy znajomych z pracy i wspólnie przygotować prezenty. Podczas finału akcji wolontariusze odbierają paczki od darczyńców i przekazują je potrzebującym.
Samodzielne przygotowanie paczki zabiera sporo czasu i zaangażowania. Nie każdy w okresie przedświątecznym może sobie pozwolić na takie poświęcenie. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość przekazania pieniędzy, które wolontariusze wykorzystają na
pomoc rodzinom, niewybranym przez darczyńców. Wpłat można dokonywać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest opisana powyżej jednorazowa wpłata. Drugi to wstąpienie do
do Klubu WIOSNA i Przyjaciele i pomaganie przez cały rok. Członkowie klubu regularnie wpłacają pieniądze, które zasilają budżet Szlachetnej Paczki.
Całorocznym programem pomocowym prowadzonym przez Stowarzyszenie WIOSNA jest także AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI skierowana do najmłodszych. Darczyńca wpłacając roczne czesne w wysokości 700 zł funduje dziecku, znajdującemu się w potrzebie, środki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Szkolna wyprawka, inspirujące wycieczki, spotkania z wyjątkowymi ludźmi to mały wycinek wsparcia, jakie otrzymują dzieci. Zdaniem organizatorów „dla dziecka informacja, że ma darczyńcę jest jak dotyk anioła – czuje się ważne, wie, że ktoś mu kibicuje”.