Nie tylko dary materialne, lecz także pomoc prawną dają prawnicy pod choinkę najuboższym
Andrzej Zwara prezes Naczelnej Rady Adwokackiej / Media
W tym roku po raz pierwszy rodziny objęte pomocą materialną w ramach akcji Szlachetna Paczka otrzymają także wsparcie prawników. W sobotę, w ramach akcji „Wiosna Prawników i Dziennika Gazety Prawnej” prowadzonej we współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych, 70 prawników będzie udzielało bezpłatnych porad prawnych.
– To pomoc przeznaczona dla rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej i nie stać ich na skorzystanie z profesjonalnego poradnictwa po cenach rynkowych – mówi Agnieszka Czapla ze Szlachetnej Paczki.
Pilotażowa edycja poradnictwa obyła się po raz pierwszy w ubiegłym roku w Krakowie z inicjatywy Danuty Koszyk-Ciałowicz, dziekana tamtejszej izby radców prawnych.
W tym roku akcja będzie już prowadzona w 19 największych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie, Gdańsku czy Katowicach. Chęć skorzystania z porady prawnika zgłosiło 700 rodzin. Najczęściej beneficjenci Szlachetnej Paczki potrzebują porad dotyczących prawa spadkowego, rodzinnego, lokalowego i konsumenckiego.
– Działalność pro bono to jeden z elementów misji, która przyświeca nam, radcom prawnym, służącym dobru społecznemu – mówi mec. Barbara Kras, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych. – Zaangażowanie, bezinteresowność oraz poświęcenie swego wolnego czasu na działanie pro publico bono i pomoc potrzebującym zasługuje na najwyższe uznanie. Dlatego angażujemy się w akcje organizacji takich jak Stowarzyszenie Wiosna, ale także organizujemy corocznie największą w kraju akcję pro bono Niebieski Parasol – dodaje radca prawny, przypominając, że tylko w tym roku członkowie korporacji udzielili pomocy ponad ośmiu tysiącom osób.
– To pokazuje skalę zapotrzebowania na taką pomoc – mówi mec. Kras.
Partnerem akcji jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Honorowym patronatem objął ją prezydent Bronisław Komorowski.
Pomoc prawna może się stać pozytywnym impulsem
W akcję Szlachetnej Paczki z roku na rok włącza się coraz więcej osób, firm i organizacji. Również adwokaci postanowili dołączyć do tej wspaniałej inicjatywy. A to, co możemy dać z siebie najlepszego, to właśnie pomoc prawna dla osób objętych opieką Stowarzyszenia Wiosna. Myślę, że oprócz pomocy materialnej tego typu prezent świąteczny, jaki my oferujemy, jest równie ważny – być może stanie się impulsem do działań, które pomogą komuś wyjść z ciężkiej sytuacji materialnej. Adwokaci z pewnością będą głównie doradzać w kwestiach typu: jak zawrzeć porozumienie z bankiem w sprawie zadłużenia, jak otrzymać rentę lub zasiłek socjalny czy jak odzyskać utracony lokal. W akcji weźmie udział 35 adwokatów i tyle samo radców prawnych, którzy będą udzielać porad w 19 miastach. Jestem jednym z tych, którym przypadł zaszczyt aktywnego włączenia się w akcję – będę dyżurował w gdańskim punkcie.