statystyki

Ostatnią wolę warto umieścić w rejestrze testamentów

autor: Małgorzata Piasecka Sobkiewicz05.12.2014, 20:00
testament, dokument

testament, dokumentźródło: ShutterStock

Pani Sabina jest osobą samotną i ma tylko siostrę oraz dalekich powinowatych, którzy niedawno wyemigrowali za granicę. Chce przekazać im w spadku kilka pamiątek rodzinnych, w tym cennych obrazów. Powinowaci nie dziedziczą po niej z mocy ustawy, więc postanowiła sporządzić na ich rzecz testament. Obawia się jednak, że gdy po jej śmierci siostra będzie likwidowała mieszkanie, to kartka, na której spisze dokument, zaginie i to właśnie ona odziedziczy wszystko z mocy ustawy. – Sąsiadka poradziła, że uniknę tych problemów, jeśli testament sporządzi notariusz, a następnie zarejestruje go w specjalnym rejestrze – opowiada pani Sabina i zastanawia się, co na tym zyskają jej spadkobiercy. – Czy dzięki temu testament nabierze większej wartości – pyta czytelniczka.

Pani Sabina może testament napisać własnoręcznie albo skorzystać z pomocy notariusza – obie formy są równie ważne. Zamieszczenie testamentu notarialnego w specjalnym rejestrze nie spowoduje, że będzie miał większą wartość, ułatwi jednak odszukanie go spadkobiercom. Istotne jest natomiast, aby akt ostatniej woli nie był obarczony błędami, które spowodują bezwzględną nieważność wszystkich dokonanych w nim rozporządzeń. Zdarza się, że spadkodawca zamiast spisać testament własnoręcznie, sporządza go w postaci wydruku komputerowego, bądź pisze wprawdzie własnoręcznie, ale prócz swojego podpisu opatruje go również podpisami świadków. Trzeba też pamiętać, że testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy, więc nie jest ważny dokument spisany np. wspólnie przez małżonków.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • szak(2014-12-10 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Rejestr testamentów (NORT) jest prywatnym rejestrem informatycznym, nie znajdującym oparcia w ustawie. Ciekawe więc czy notariusze mają zgody na przetwarzanie danych osobowych wymagane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i spełniają procedury wymagane przez tę ustawę?

    Odpowiedz
  • Stach(2015-01-13 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Kiegy nastąpi zmiana ustawy o dziedziczeniu dla małżeństw bez dzeci???Dlaczego po śmierci żony malutkim mieszkankiem mam się dzielić z rodzeństwem żony??? Od 5 lat nie mogę przepisać mieszkania na mnie , bo do sądu muszą iść skłócone siostry i bracia żony , na moją prośbę o akty ślubu , które wymaga sąd rzucają słuchawkam8i i nie odbierają telefonu , CO ROBIĆ?? Oni mają swoje chaty , swoje dzieci , swoje majątki , CZ TO NIE KOMUNISTYCZNA PARANOJA???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane